ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Wydarzenia

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

5 miesięcy temu  26.11.2018, ~ Administrator   

ADAS i elektromobilność napędzają rozwój inteligentnych miast

Ponad 50 proc. światowej populacji mieszka obecnie w miastach. Do 2050 roku ten poziom się zwiększy się do blisko 70 proc., a w państwach OECD przekroczy nawet 80 proc. Dlatego tak ważna jest ewolucja miast inteligentnych, w których rozwój technologii przekłada się na wzrost komfortu życia mieszkańców. Elektromobilność oraz zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS) są tego przykładem.

Prywatne samochody średnio w ponad 90 procentach są przez nas niewykorzystywane. Jednocześnie jednak odpowiadają za większość globalnych wydatków związanych z transportem. Podejście do transportu się jednak zmienia. Ocenia się, że do 2050 roku ponad 70 proc. przejazdów w europejskich miastach będzie realizowana transportem aktywnym i współdzielonym. Globalna flota pojazdów operujących w ramach car-sharingu w przeciągu kolejnych lat ulegnie podwojeniu. Coraz powszechniejsze będą również usługi transportu na żądanie (demand responsive transport - DRT). Równolegle obserwujemy początki wielkich zmian w motoryzacji, w postaci dwóch globalnych trendów – elektryfikacji i autonomizacji.

- Elektryfikacja flot w pierwszym etapie dotknie właśnie alternatywnych form transportu wobec przejazdów pojazdami prywatnymi. Ten trend obserwujemy również w polskich miastach w postaci coraz większej ilości projektów współdzielenia opartych na pojazdach nisko i zeroemisyjnych oraz rozwoju flot elektrycznego transportu publicznego. Szacuje się, że w 2030 roku nawet 25 proc. sprzedawanych pojazdów będzie pozwalała na korzystanie z zaawansowanych poziomów jazdy autonomicznej, pozwalającym pokładowym systemom przejmować wszelkie funkcje prowadzenia pojazdu. Już teraz w blisko 50 miastach na całym świecie przeprowadzane są testy pojazdów autonomicznych – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Jakie możliwości, a zarazem wyzwania stawiają przed nami miasta przyszłości? W jaki sposób postępująca digitalizacja powinna się przekładać na wzrost komfortu życia mieszkańców miast? Kiedy rozwiązania te są rzeczywiście potrzebne i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a kiedy stają się kontr-produktywne?

Na wszystkie powyższe pytania odpowiedzą eksperci podczas International Automotive Business Meeting już 27 i 28 listopada w Sosnowcu. 

- Podczas IABM poruszymy szeroko tematykę smart cities, posłużymy się przykładem miasta Sosnowiec, gdzie wprowadzono aplikację do codziennej komunikacji z mieszkańcami, przeanalizujemy projekty wykorzystujące technologię do aktywnego przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza. Porozmawiamy o rozwoju elektromobilności pod względem zarówno infrastruktury, jak też współdzielenia. Powiemy także o przykładach zastosowania ADAS w praktyce miejskiej np. o pilotażowym wdrożeniu technologii „Shield Plus” firmy Mobilye w Barcelonie, która ma na celu ostrzegać kierowców sygnałami świetlnymi i akustycznymi, o ewentualnych kolizjach zanim jeszcze do nich dojdzie. Wszystko po to, by ocenić potencjał polskich miast w kontekście rozwoju smart cities, w szczególności w obszarach związanych z elektromobilnością i ADAS – podsumowuje Maciej Mazur.

Rejestracja: www.iabmevent.com

Tagi: IABM

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony