Wydarzenia

Warto wiedzieć

miesiąc temu  06.10.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 4 minuty

Automotive Color Trends by BASF na lata 2023–2024

ON VOLUDE to motyw przewodni kolekcji Automotive Color Trends 2023–2024 firmy BASF. Kolory w motoryzacji są efektem współpracy ludzkiej inteligencji z jej sztucznym odpowiednikiem i stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważony rozwój i funkcjonalność.

Co roku projektanci działu Coatings firmy BASF tworzą nową kolekcję kolorów, aby zainspirować projektantów ze światowej branży motoryzacyjnej. W tym roku duży wkład w powstanie kolekcji ON VOLUDE miała sztuczna inteligencja.

Kiedy projektanci BASF przeanalizowali sygnały trendów, doszli do wniosku, że czas na aktualizację palety kolorów dla motoryzacji, bo dotychczasowa najlepsze dni ma już za sobą. Pojawiły się więc nieklasyczne dla motoryzacji barwy, odzwierciedlające pozytywne nastroje, ze szczególnym uwzględnieniem jaśniejszych odcieni pochodzących z nowych, ekspresyjnych przestrzeni kolorystycznych.

Nowy trend będzie można zobaczyć na drogach w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

EMEA — odkrywanie funkcji wykraczających poza kolory

W palecie dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) postawiono na jasne odmiany beżu. Ważną rolę odgrywają również pastele, wprowadzając interesujące, nieoczywiste dla motoryzacji motywy kolorystyczne.

Podobnie jak cała kolekcja ON VOLUDE, także kolory wybrane dla regionu EMEA wykraczają poza zasadniczy estetyczny aspekt. Harmonizują ze zrównoważonymi surowcami, także z recyklingu, koncepcjami lidaru i radaru oraz powierzchniami obsługującymi technologie haptyczne.

- Ekspresyjne kolory odzwierciedlają naszą wolę komunikowania się i wyrażania opinii - powiedział Mark Gutjahr, szef działu Automotive Color Design w regionie EMEA.

- Gdy wprowadzamy „niemotoryzacyjne” kolory do palety, poszerzamy tę konwersację o nowe i fascynujące przestrzenie kolorystyczne.

Region Azji i Pacyfiku — realistyczne podejście do koncepcji zrównoważonego rozwoju

W kolekcji ON VOLUDE projektanci z regionu Azji i Pacyfiku (APAC) eksploatowali i wzbogacali ważne przestrzenie bieli i szarości, uzupełniając je o odważne nowe obszary pastelowej i połyskującej zieleni oraz fluorescencyjnej czerwieni — z myślą o rosnącym indywidualizmie ekspresji nabywców samochodów w tamtej części świata.

W kolekcji da się zauważyć realistyczne podejście do zrównoważonych materiałów i procesów oraz różnorodności zrównoważonych koncepcji i efektów.

- Ta paleta może tworzyć zadziwiające harmonie kolorystyczne. To futurystyczne, nowoczesne i radosne interakcje między kolorami i efektami - powiedziała Chiharu Matsuhara, szefowa działu Automotive Color Design w regionie APAC.

- Zrównoważonym koncepcjom nadano nowy, bardziej realistyczny kształt, wzmacniając pozycję BASF jako lidera zrównoważonego rozwoju.

Ameryka Północna i Południowa — ewolucja funkcjonalności kolorów

W palecie dla obu Ameryk widać poszukiwania optymizmu i kontrastów jako odbicia różnorodności w sztuce i wzornictwie. Przestrzenie kolorystyczne ewoluują pod względem funkcjonalności, budując emocje.

W kolekcji dominują łagodniejsze odcienie, minimalistyczne tekstury i subtelny ruch w stronę przyszłych bliższych i dalszych celów. Kolory dla Ameryk mają pomagać w schłodzeniu wnętrza samochodu nagrzanego słońcem, współpracować z technologiami czujników w pojazdach oraz nawiązywać do nowego podejścia do odpowiedzialnego pozyskiwania surowców.

- W tegorocznej kolekcji czerwonawe pastele i tony pośrednie zostały zastąpione krzepiącymi efektami opartymi na sugerujących odnowę barwach żółtej i zielonej - powiedziała Liz Hoffman, szefowa Automotive Color Design w obu Amerykach.

- To połączenie trafnie uzupełnia zarówno tradycyjne przestrzenie kolorystyczne, jak i te bardziej fantazyjne. Tak właśnie ewoluuje sposób myślenia w projektowaniu kolorów dla motoryzacji.

Doświadczenia działu Coatings dotyczące kolorów

Co roku projektanci działu Coatings w firmie BASF analizują przyszłe trendy, aby na podstawie wyników tych badań opracować nowe rozwiązania dotyczące powierzchni, tekstury i kolorów. Czerpią inspirację z wielu rzeczy, takich jak przemysł, moda, artykuły powszechnego użytku czy przyroda. Wyniki tych badań są udostępniane klientom BASF — projektantom z branży motoryzacyjnej — którzy uwzględniają je w planach przyszłej masowej produkcji.

Kolekcja ON VOLUDE bazuje na funkcjonalnych koncepcjach i realistycznym podejściu. Projektanci BASF wyznaczają globalny punkt odniesienia w dziedzinie kolorystyki, koncentrując się również na technologii i innowacjach, które są ważnymi czynnikami napędzającymi przemysł motoryzacyjny. Chodzi tu o spełnienie wymagań funkcjonalnych przy jednoczesnym zachowaniu ekscytujących wrażeń wizualnych i dotykowych. Firma zajmuje również czołową pozycję na świecie pod względem globalnych narzędzi wykorzystywanych do tworzenia projektów i udostępniania ich projektantom z branży motoryzacyjnej. Dzięki AUROOM® — cyfrowej platformie kolorystycznej — proces projektowania jest szybszy i bardziej efektywny.

Fot. BASF

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony