Wydarzenia

Części i regeneracja

Układ hamulcowy i zawieszenie

Wydarzenia rynkowe

ponad rok temu  29.06.2018, ~ Administrator   

Błędy przy obsłudze pneumatycznego zawieszenia? Trwają spotkania w warsztatach
Strona 1 z 2

Samochody osobowe z zawieszeniem pneumatycznym coraz częściej trafiają do niezależnych warsztatów. Doradcy techniczni BILSTEIN – producenta oryginalnego wyposażenia – już teraz dbają o to, by polscy specjaliści byli gotowi na to wyzwanie techniczne.

100 warsztatów w 20 dni – tak jednym zdaniem można podsumować rozpoczęte właśnie BILSTEIN AirSpring RoadShow. Doradcy techniczni BILSTEIN odwiedzają wybrane warsztaty, które mają już do czynienia z samochodami klientów wyposażonymi w częściowe lub całkowite zawieszenie pneumatyczne. Chociaż takie naprawy jeszcze nie zdarzają się zbyt często, bo moduły pneumatyczne wciąż występują głównie w autach luksusowych, to jednak warto, aby już teraz polscy mechanicy byli gotowi na techniczne wyzwania przyszłości.

Pneumatyka nie tylko pozwala na mniejsze ugięcie zawieszenia niezależnie od różnic w obciążeniu pojazdu, ale także zwykle umożliwia kierowcy wybór kilku trybów jazdy – w uproszczeniu, od sportowego do bardzo komfortowego – tłumaczy Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny BILSTEIN.

Jak z wieloma nowoczesnymi technologiami, to co najpierw pojawia się w samochodach luksusowych (jak ABS debiutujący w Mercedesie klasy S W116 w 1978 roku), z czasem staje się codziennością w autach popularnych. W 2004 roku ABS stał się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Podobnie zawieszenie pneumatyczne coraz częściej trafia do samochodów klasy średniej popularnych marek i już wkrótce te samochody trafią do warsztatów niezależnych.

Produkt pierwszomontażowy – dla aftermarketu

BILSTEIN dostarcza moduły zawieszenia pneumatycznego do wybranych modeli Mercedesów, BMW, Audi, Land Rovera i Jaguara oraz Tesli. Identyczne produkty dostępne dla warsztatów niezależnych poprzez oficjalnych polskich dystrybutorów: Auto Partner, Inter Cars, Inter Parts, Motogama i Polcar.

Trwałość miechów pneumatycznych – które funkcjonalnie odpowiadają sprężynom – zależy od warunków eksploatacji (obciążenie samochodu, jakość dróg), ale zwykle przy około 200 tys. km przebiegu pojawiają się już pierwsze kłopoty. Dla porównania, zwykłe sprężyny stalowe potrafią skorodować i popękać nawet szybciej. Obecnie do warsztatów niezależnych trafiają najczęściej dwa modele aut – BMW X5 (E70, 2006-2013) oraz Mercedes klasy E (W211, 2002-2009).

Klientom zalecamy stosowanie markowych części BILSTEIN, nie bierzemy odpowiedzialności za tanie zamienniki i nie korzystamy z części regenerowanych. Nie chcemy, aby właściciel pojazdu miał do nas pretensje, podczas gdy problemy wynikają z niskiej jakości części niewiadomego pochodzenia – tłumaczy Łukasz Zając z warsztatu Auto Hal w Bochni.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony