Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Dokumenty o GVO

Czytelnicy pytają nas o dostęp do dokumentów związanych z tzw. wyłączeniem blokowym GVO. Przypomnijmy, że chodzi tu o dwa równolegle funkcjonujące przepisy, tzw. “GVO europejskie” (Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1400/2002 z 31.07.2002 r.) oraz tzw. “GVO polskie” (Rozporządzenie Rady Ministrów z 23.01.2003 r.). Przepisy te funkcjonują w Polsce w całym zakresie od 1.11.2004 r. i regulują istotne kwestie związane z wolną konkurencją w branży (np. rodzaje części zamiennych – jakie, kiedy i gdzie mogą być stosowane, jakie naprawy mogą wykonywać tylko ASO, a jakie warsztaty niezależne, jakie naprawy mogą spowodować utratę gwarancji, gdzie ASO mogą się zaopatrywać w części i w jakie itd.). W ciągu ostatnich kilku lat publikowaliśmy na ten temat liczne artykuły, niektórzy nasi Czytelnicy chcieliby jednak docierać wprost do dokumentów źródłowych. Stąd kilka informacji na ten temat. Jako najwygodniejsze miejsce do wyszukania wszystkich istotnych dokumentów w jednym miejscu w Internecie zaproponować możemy stronę Fundacji Multi-Expert, a szczegółowo mówiąc podstronę o adresie:

www.expert.org.pl/m_gvo.html

Odnośnie “GVO polskiego” to sam tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw jest jedynym dostępnym dokumentem oficjalnym, natomiast w przypadku “GVO europejskiego” dokumentów tych jest więcej. Są to mianowicie:
1) Tekst Rozporządzenia Komisji Europejskiej 1400/2002 poprzedzony oficjalną preambułą.
2) Broszura Wyjaśniająca (ang. Explanatory Brochure).
3) Często Zadawane Pytania (ang. FAQ).

Wszystkie dokumenty zostały oficjalnie przetłumaczone przez organy unijne na język polski (tzw. “tłumaczenie sfinalizowane”) i w takiej postaci znajdziemy je na ww. stronie Fundacji Multi-Expert. “Broszura Wyjaśniająca” to blisko 100 stron tekstu, “Często Zadawane Pytania” ma 12 stron. Choć źródłem prawa jest wyłącznie samo Rozporządzenie, to jednak zarówno “Broszura Wyjaśniająca”, jak i “Często Zadawane Pytania” pełnią bardzo ważną rolę - są to bowiem dokumenty objaśniające przygotowane PRZEZ SAMĄ KOMISJĘ EUROPEJSKĄ i zawierają takie interpretacje prawa, jakie przyjął sam prawodawca!

Przy odrobinie cierpliwości i znajomości języków obcych można oczywiście wyszukać ww. dokumenty także wprost na stronach organów Unii Europejskiej, przy czym najwygodniej jest zacząć poszukiwania od strony:

http://ec.europa.eu/comm/competition/car_sector/distribution

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony