ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Wydarzenia

Warto wiedzieć

Wydarzenia

4 miesiące temu  06.11.2018, ~ Administrator   

Elektromobilność elementem inteligentnych miast
Strona 1 z 2

Nowoczesne technologie są podstawą budowania inteligentnych miast, a elektromobilność jest ważną częścią idei Smart City. Jednak jak podkreślają eksperci, żeby ta wizja przyszłości była spójna, niezbędna jest współpraca i wzajemna wymiana informacji.

W kontekście Smart City elektromobilność jako część inteligentnej infrastruktury poruszenia się oraz zarządzania przestrzenią publiczną wymaga szerokiej debaty na temat modeli życia w metropoliach i w obszarach peryferyjnych w Europie z udziałem jednostek publicznych, producentów pojazdów i ich dostawców oraz firm z branży IT, branży energetycznej i branży planowania przestrzennego.

- Dla zapewnienia sukcesu „Mobilność 2.0” konieczna jest standaryzacja podstawowych aspektów technicznych, organizacyjnych i infrastrukturalnych, na bazie których dopiero mogłyby rozwijać się liczne aplikacje. Warto zadbać o to, żeby współpraca gwarantowała budowanie silnych fundamentów infrastruktury technicznej i standardów, a konkurencja miała miejsce w obszarze aplikacji. Bez takich uzgodnień na skalę europejską, można spodziewać się daleko idącej fragmentaryzacji inicjatyw, a także bezsensownej walki technologicznej między koncernami na poziomie podstawowych modułów, zamiast na poziomie zaawansowanych aplikacji, które mogłyby zapewnić branży motoryzacyjnej w Europie istotną przewagę wobec USA i w Chin – mówi Luk Palmen, Menedżer ds. Innowacji i Kooperacji Klastra SA&AM, gospodarz tegorocznego panelu IABM pt. „Europejskie klastry motoryzacyjne: programy i projekty rozwojowe w zakresie elektromobilności i systemów ADAS”.

Potrzebna infrastruktura

Niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych czynników rozwoju elektromobilności jest odpowiednia infrastruktura. Celem ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, a także określenie warunków rozwoju i zasad rozmieszczenia infrastruktury paliw alternatywnych w transporcie oraz zasad świadczenia usług w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Niezwykle ważnym elementem jest też określenie obowiązków podmiotów publicznych w zakresie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

Temat wydaje się z pozoru prosty, jednak aby posiadacz samochodu elektrycznego mógł poruszać się bez żadnego problemu po całej Europie, musi mieć nie tylko swobodny dostęp do stacji ładowania, ale także zunifikowany system ładowania na całej trasie podróży. W tym celu Komisja Europejska zwróciła się do europejskich organizacji normalizacyjnych o opracowanie norm dotyczących specyfikacji technicznych. Prace nad tym tematem trwają, a we wrześniu rozpoczął się proces aktualizacji specyfikacji technicznych.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony