Wydarzenia

Warto wiedzieć

2 dni temu  01.07.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Kalkulator śladu węglowego

Udostępniony przez EFL na początku tego roku kalkulator śladu węglowego inwestycji został nagrodzony tytułem HIT Roku 2024 w konkursie w TechnoBiznes. Nagroda jest przyznawana najlepszym rozwiązaniom technologicznym, które dopiero co miały swoją premierę rynkową i wspierają zarządzanie oraz innowacyjność́ polskich przedsiębiorstw. Narzędzie zaprojektowane przez EFL jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych firm i organizacji.

EFL jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce udostępniła przedsiębiorcom kalkulator szacujący różnice w wielkości operacyjnego śladu węglowego przypadającego na pojedynczą inwestycję – samochód osobowy, pojazd ciężarowy, maszynę lub urządzenie. Narzędzie pozwala na oszacowanie wielkości śladu węglowego zarówno dla standardowego środka trwałego jak również niskoemisyjnego (elektrycznego lub np. o mniejszym zużyciu danego rodzaju energii). Różnica w wielkości emisji ekwiwalentu CO2 między środkami trwałymi pokazywana jest jako „Oszczędność na emisji CO2 w skali roku”. Dla zobrazowania wpływu na klimat jest przedstawiona w formie liczby drzew, które musiałyby zostać nasadzone, aby taką ilość CO2 pochłonąć.

W tegorocznej edycji w konkursu TechnoBiznes, kalkulator śladu węglowego inwestycji zaprojektowany przez EFL otrzymał tytuł HIT 2024 w kategorii „ubezpieczenia i inne instytucje finansowe”. Grupa EFL od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem „zielonej rewolucji” w Polsce. Jej celem jest zdobycie pozycji lidera w tym segmencie rynku. Aby to osiągnąć, firma konsekwentnie wdraża kolejne rozwiązania, które sprawiają, ze EFL jest coraz chętniej wybieranym przez klientów partnerem.

- Prognozowanie skutków zmiany klimatu jest kluczowe również z punktu widzenia biznesu. Świadomość skali śladu węglowego wytwarzanego przez firmę to pierwszy krok do zarządzania wpływem firmy na środowisko - podkreślił Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

- Kalkulator pozwala na szacunkową weryfikację rentowności zakupu niskoemisyjnego aktywa w porównaniu ze standardowym „wysokoemisyjnym” środkiem trwałym i odniesienie różnicy w cenie zakupu, eksploatacji do oszczędności na kosztach energii wraz z weryfikacją okresu zwrotu. Dzięki temu przedsiębiorca dowie się, czy i kiedy inwestycja w droższe, ale energooszczędny lub wykorzystujący zieloną energię sprzęt jest bardziej opłacalny ze względu na niższe koszty eksploatacji. W efekcie firma zdobędzie nie tylko wiedzę o rzeczywistej wielkości emisji gazów cieplarnianych różnego typu aktywów. Zyska także kolejny element w budowaniu swojej przewagi konkurencyjnej oraz wizerunkowej, gdyż ograniczanie śladu węglowego traktuje się obecnie w biznesie jako istotny czynnik konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Fot. EFL S.A.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony