Wydarzenia

Warto wiedzieć

ponad rok temu  15.05.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Krajowy finał F1 in Schools

W niedzielę, 14 maja br., odbyły się pierwsze w Polsce finały F1 in Schools. Uczniowie z całego kraju stanęli do niezwykłej rywalizacji w Łodzi, prezentując swoje modele bolidów F1, nad którymi pracowali od miesięcy.

W minionym tygodniu 16 drużyn szkolnych z całej Polski stanęło do jedynej takiej rywalizacji – wyścigów modeli F1. Krajowe finały odbyły się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Poziom i profesjonalizm ekip był niebywały. Stoiska wystawiennicze poszczególnych zespołów dopracowane zostały w najmniejszych szczegółach. Profesjonalne prezentacje ekip i same modele bolidów były imponujące.

- Spodziewaliśmy się, że emocje będą duże, ponieważ już na etapie przygotowań zaobserwowaliśmy ogromne zaangażowanie wszystkich ekip, ale to przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Ta rywalizacja to mistrzostwo świata. I mimo, że zwycięzca mógł być tylko jeden, to przekazujemy serdeczne gratulujemy wszystkim zespołom - mówi Daniel Marciniak Dyrektor R&D FORVIA w Polsce.

Wyzwanie F1 in Schools

F1 in Schools to interdyscyplinarna globalna inicjatywa, której celem jest promowanie nauk STEM (science, technology, engineering, maths) wśród młodzieży, korzystając z wiedzy i wsparcia ekspertów Formuły 1. Obecna jest w 54 krajach na świecie od roku 1999. Wyzwanie polega na stworzeniu zespołu (3-6 osób, w wieku od 11-19 lat) zaprojektowanie modelu bolidu w programie CAD, wykonanie go w specjalnej obrabiarce z kostki tworzywa dostarczanego przez organizatorów zgodnie z bardzo precyzyjnymi wytycznymi technicznymi, przeprowadzenie testów i oczywiście finalny start na specjalnym 20 metrowym torze.

Mini bolidy napędzane są sprężonym CO2, ale to nie wszystko. Zadaniem zespołów jest zdobycie funduszy, działania marketingowe, zadbanie o design, przygotowanie stoiska i prezentacji na finały krajowe. Nauki ścisłe, inżynieria czy matematyka to fascynujące dziedziny. O ile uczy się ich w praktyczny sposób. A jeśli dodać do tego jeszcze rywalizację sportową i gorące emocje niczym te, które towarzyszą kibicom na trybunach toru Silverstone, to sukces gwarantowany. Tak właśnie działa F1 in Schools!

- Gdy usłyszeliśmy o inicjatywie od razu wiedzieliśmy, że chcemy do niej dołączyć jako sponsor wykorzystując w ten sposób wiedzę i doświadczenie naszych inżynierów, którzy mogli podzielić się nim z uczestnikami wyzwania. Nasze centrum R&D aktywnie włączyło się we wsparcie zespołów na etapie projektowym i produkcyjnym. To fascynujące obserwować jak młodzi ludzie szukają rozwiązań, są zdeterminowani i pełni pasji. To jeden z lepszych projektów dla młodych, w który jesteśmy zaangażowani - mówi Ewa Kwiecińska Country Communication Manager FORVIA.

Zespół Foton Racing z Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu, którego mini bolid zwyciężył w krajowej rywalizacji, już we wrześniu stanie na starcie światowych finałów F1 in Schools w Singapurze.

Fot. Grupa FORVIA

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony