Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  13.03.2018, ~ Administrator   

Polska Grupa Motoryzacyjna inicjuje współpracę z Austriakami

fot. B. Mielecki

Strona 1 z 2

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli austriackiego klastra motoryzacyjnego ACstyria oraz Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. Głównym punktem programu była merytoryczna dyskusja między przedsiębiorcami na temat współpracy w obszarze elektromobilności. 

Spotkanie, w którym udział wzięło ponad 40 osób z kierownictwa najważniejszych firm należących do obu organizacji, było rezultatem inicjatywy podjętej przez polski przemysł motoryzacyjny skupiony w Polskiej Grupie Motoryzacyjnej (PGM). Partnerstwo organizacji branżowych takich jak ACstyria i Polska Grupa Motoryzacyjna może stać się kołem zamachowym dla rozwoju współpracy, zarówno między indywidualnymi podmiotami gospodarczymi, jak również gospodarek Austrii i Polski. Andrzej J. Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii podkreślił, że zakres możliwej współpracy może być bardzo szeroki, dotyczyć zarówno prac B+R związanych z opracowywaniem i wprowadzaniem na rynki światowe nowych wyrobów motoryzacyjnych, jak też produkcji tych elementów. Koordynacja wspólnych działań uwzględniająca kompetencje stron w zakresie: prowadzenia prac B+R, dostępnych technologii oraz możliwości produkcyjnych może przynosić korzystne, wymierne efekty. Mogą one dotyczyć obniżenia kosztów i optymalizacji łańcucha wartości dotychczas produkowanych wyrobów a także rozszerzenia oferty o nowe, konkurencyjne wyroby będące wynikiem wspólnego działania.

Także zdaniem Jadwigi Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii współpraca w biznesie to rzecz kluczowa i fundament rozwoju. Stąd tak wiele działań związanych z promowaniem współpracy nie tylko administracji z przedsiębiorcami, ale i przedsiębiorców między sobą. Zarówno w formule organizowania się w klastry czy organizacje branżowe, takie jak ACstyria czy Polska Grupa Motoryzacyjna, ale i grupy przedsiębiorców współpracujących pomiędzy sobą. Jeżeli taka współpraca ma charakter międzynarodowy, to ma jeszcze większe szanse na sukces globalny.

Podczas spotkania w Senacie, dużo uwagi poświęcono programowi dotyczącemu elektromobilności i jego możliwościom rozwoju.

- Tak liczna reprezentacja austriacka udowodniła, że polskim projektem w zakresie elektromobilności interesują się firmy z całej Europy. Dla nas, Polaków jest to wyzwanie, m.in. dlatego, że jest naprawdę dużo do zrobienia. Jednak może warto być też otwartym na wiedzę z zewnątrz, w tym przypadku Austriaków, którzy know-how już mają. Są chętni do przekazywania wiedzy, i co najważniejsze również technologii, co dla nas Polaków może być kluczowe. Sami nie sprostamy potrzebom technicznym i technologicznym w projektach związanych z rozwojem pojazdów elektrycznych i infrastruktury. Ponadto: nawiązując kooperacje międzynarodowe możemy stać się dostawcami globalnymi i w efekcie wprowadzać polskie marki na rynki Europy i świata – podsumowuje Adam Sikorski, Prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony