Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
- Prezydent zwrócił uwagę, że w Polsce potrzebni są silni, dobrze zorganizowani partnerzy – zarówno dla dużych koncernów międzynarodowych, jak i dla administracji publicznej. Tym bardziej dziś, w czasie dokonującej się rewolucji w przemyśle motoryzacyjnym. Podczas rozmowy Prezydent powiedział, że współpracując w grupie można osiągnąć znacznie więcej niż samemu – relacjonuje Bartosz Mielecki, Dyrektor Zarządzający Polską Grupą Motoryzacyjną.
W Pałacu Prezydenckim, w konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”, wzięli również udział przedstawiciele Polskiej Grupy Motoryzacyjnej w osobach: Bartosz Mielecki (Dyrektor PGM), Karol Zielonka (p.o. Dyrektora PIMOT, V-ce Prezes PGM), dr Jan Pąprowicz (właściciel EKO KARPATY), Kazimierz Pelczar (współwłaściciel PELMET), Adam Sikorski (Prezes PZL Sędziszów SA, Prezes PGM), Aneta Gorszwa (Prezes MAGNETIX GORSZWA), Jakub Kowalski (Prezes SKB DRIVE TECH SA) oraz Ryszard Ginter (właściciel RETNIG).
Dla przedstawicieli PGM bezpośrednia rozmowa z Prezydentem Andrzejem Dudą była doskonałą okazją do zaprezentowania stowarzyszenia. Prezydent pogratulował idei samoorganizowania się polskich przedsiębiorstw.
Podczas konferencji Andrzej Duda zaznaczył, że elektromobilność dla naszego kraju jest bardzo ważna, bo to ona będzie opierać się na rodzimych zasobach energetycznych. Zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. ropy naftowej, z której wytwarzamy w Polsce paliwa, napędzające później nasze pojazdy, jest importowana.
– Jeśli chodzi o energię elektryczną, to jesteśmy w stanie ją wytwarzać na miejscu (…) Jesteśmy w stanie w tym zakresie być samowystarczalni – zauważył Andrzej Duda.
Prezydent dodał, że elektromobilność oznacza mniej emisji szkodliwych substancji do powietrza i – co się z tym wiąże – jest to jedna z metod skutecznej walki ze smogiem. Drugą kwestią jest też rozpędzenie polskiej gospodarki w oparciu o technologie niskoemisyjne.
– Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektromobilność (…) będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze. Druga to rozpędzenie mechanizmu badań i rozwoju (…) Od lat poszukiwane są alternatywne źródła zasilania pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Uważam, że powinniśmy w tym kierunku podążać – powiedział Andrzej Duda.
Według głowy państwa, Polska jest też gotowa nawiązać walkę, wejść w konkurencję z rozwiniętymi państwami zachodnimi w kwestii elektromobilności. Jak mówił Prezydent, jeżeli Polska, tak jak przewidziano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma być „państwem innowacyjnym, jeżeli mamy być państwem, w którym gospodarka rozwija się rzeczywiście dynamicznie (…), konkurując z gospodarkami światowymi, musimy produkować w Polsce dobra wysoko przetworzone”.
Po zakończeniu części merytorycznej, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się prezentacja polskiej myśli technologicznej. Zaprezentowano m.in. następujące pojazdy elektryczne: Solaris Urbino 18 electric, Melex N-city 341 i model N.Car 391, Ursus City Smile, Zasada Bikes, Melex 343 pasażerski. Prezentacja pojazdu Triggo odbyła się w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego.
PGM zaangażowana w elektromobilność
Polska Grupa Motoryzacyjna jest zaangażowana w kilka projektów związanych z elektromobilnością. 10 stycznia br. zespół projektowy CURIE+ we współpracy z PGM złożył w spółce ElectroMobility Poland (EMP) wniosek o dofinansowanie budowy pierwszego polskiego samochodu elektrycznego CURIE+.
- Firmy członkowskie i współpracujące z PGM mają wiedzę, doświadczenie, możliwości i zaplecze w zakresie wsparcia produkcyjnego, technicznego i technologicznego tego nowatorskiego projektu – mówi Adam Sikorski, Prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. – Dlatego też zainteresowaliśmy ewentualną współpracą w tym obszarze firmy z PGM oraz kilka niezrzeszonych w naszej organizacji – dodaje.
Kilkanaście firm powiązanych z Polską Grupą Motoryzacyjną zadeklarowało wsparcie projektowe oraz wykonawcze na wszystkich etapach procesu budowy prototypu. Dzięki takiemu partnerstwu, zmniejszony może być czas dostaw podzespołów oraz zwiększone kompetencje projektowe, poprzez skorzystanie z know-how przedsiębiorstw.
- Wspólnie stworzyliśmy partnerstwo, służące wsparciu przez nasze firmy realizacji projektu, którego liderami są Mateusz Tomiczek i Mariusz Trzeciak. W momencie kiedy będą już znane zasady realizacji projektu (w tym wysokość dofinansowania z EMP), planowane jest utworzenie szerokiego konsorcjum, w którym każda firma podejmie się rozwoju wybranego elementu prototypu pojazdu – wyjaśnia Bartosz Mielecki, Dyrektor Zarządzający PGM.
Polska Grupa Motoryzacyjna stwarza warunki, w których polskie firmy będą mogły rozwijać się i wznosić na wyższe poziomy zaawansowania technologicznego. Elektromobilność stwarza właśnie ku temu okazję, ale i jest szansą na zbudowanie nowej polskiej marki motoryzacyjnej.
Komentarze (0)