Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Rośnie ciśnienie

– wyniki badań Michelin

O 15 proc. wzrosła liczba pojazdów z właściwym poziomem ciśnienia. Liderem rankingu jest woj. podlaskie, najgorszy wynik odnotowano w woj. świętokrzyskim.

Michelin podsumował wyniki akcji “Ciśnienie pod kontrolą 2006”, organizowanej pod patronatem Komisji Europejskiej. Celem akcji, którą wspierały policja i PCK, było uświadomienie kierowcom roli prawidłowego ciśnienia w oponach. W całej Polsce przebadano 2356 aut, z których tylko 28,4 proc. miało prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Aż 71,6 proc. przebadanych kierowców miało nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach. Ten wynik, choć zatrważający, jest o 15 proc. lepszy od uzyskanego w pilotażowych badaniach przeprowadzonych przez Michelin w 2005 roku. Wówczas aż 87 proc. przebadanych aut miało nieodpowiednie ciśnienie w oponach. To plasowało Polskę na ostatnim miejscu wśród 18 innych europejskich krajów, gdzie średnio 66 proc. samochodów jeździło na niedopompowanych oponach.
- Piętnastoprocentowy wzrost to dowód na to, że systematyczna edukacja kierowców przynosi rezultaty – mówi Małgorzata Babik, rzecznik prasowy Michelin Polska.
- W 2007 roku będziemy kontynuować naszą akcję, po to by jeszcze więcej kierowców pamiętało o sprawdzaniu ciśnienia w oponach – dodaje Małgorzata Babik.

W czasie akcji kierowcy mogli bezpłatnie zmierzyć i uzupełnić ciśnienie powietrza w oponach, uzyskać rzetelną informację jak mierzyć ciśnienie oraz jakie są jego zalecane wartości w poszczególnych kołach. Specjalny ciśnieniobus Michelin, wyposażony w kompresor i precyzyjny manometr, dotarł do 46 miast w całej Polsce. Najlepszy wynik ciśnienia uzyskali kierowcy z woj. podlaskiego, gdzie aż 47,06 proc. pojazdów miało dobrze napompowane opony. Najmniej powietrza miały samochody w województwach łódzkim i świętokrzyskim, gdzie odpowiednio 80,60 proc. oraz 82,26 proc. aut miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach.
- W akcji “Ciśnienie pod kontrolą” brały udział Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W wybranych miastach mierzyliśmy ciśnienie we krwi kierowców i uczyliśmy podstaw pierwszej pomocy – mówi Marcin Rudnicki z Polskiego Czerwonego Krzyża. - Nauka pierwszej pomocy jest prawie tak łatwa jak pomiar ciśnienia! To są proste kroki każdego kierowcy, które ratują życie - dodaje Marcin Rudnicki. Oprócz PCK, akcję “Ciśnienie pod kontrolą” wspierały również policja, Instytut Transportu Samochodowego i Fundacja Krzysztofa Hołowczyca “Kierowca Bezpieczny”. Jak wynika z francuskich badań, aż 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu jest spowodowanych złym stanem ogumienia. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i niesie ryzyko pęknięcia opony. Prawidłowe ciśnienie zaś ogranicza ryzyko uszkodzenia opony i ryzyko utraty kontroli nad pojazdem w trudnych sytuacjach oraz zabezpiecza przed przedwczesnym zużyciem ogumienia. Niedopompowane opony powodują również zwiększenie zużycia paliwa oraz emisji spalin.

Na podstawie danych ASFA (Francuskie Stowarzyszenie Firm Eksploatujących Autostrady)

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony