ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Wydarzenia

Paliwa i oleje

Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  09.07.2018, ~ Administrator   

Setki kilometrów na jednym litrze paliwa!
Strona 1 z 2

W niedzielę zakończyła się 34. edycja Shell Eco-marathon, który po raz trzeci odbył się w ramach festiwalu innowacji energetycznych „Make the Future Live” w Londynie. W tym roku wzięło w nim udział ponad 140 zespołów z całej Europy. Wśród nich znalazło się aż 7 polskich drużyn. W zawodach zwycięża bolid, który na 1 litrze paliwa pokona najdłuższą odległość.

W miniony weekend do Londynu przyjechało ponad 140 zespołów z całej Europy, aby na wymagającym torze o 970 metrach długości sprawdzić, któremu z nich przez ostatnie miesiące udało się zbudować najbardziej efektywny i ekologiczny pojazd. Młodzi konstruktorzy współzawodniczyli w dwóch podstawowych kategoriach – UrbanConcept oraz Prototype. Pojazdy reprezentujące pierwszą z wymienionych, aby wziąć udział w konkursie, muszą spełniać wymogi auta miejskiego. W drugiej startują futurystyczne bolidy, których głównym celem jest osiągnięcia maksymalnej wydajności energetycznej.

Tegoroczne sukcesy polskich drużyn

W tegorocznym Shell Eco-marathon wzięło udział aż 7 polskich zespołów. Wszystkim udało się przejść przez obowiązkowy przegląd techniczny. Pięć bolidów wystartowało w kategorii Prototype, a dwa pojazdy reprezentowały kategorię UrbanConcept.

Kategoria Prototype

 • 15/30 miejsce, Politechnika Łódzka, Iron Warriors, wynik: 620km/l benzyny

 • 19/30 miejsce, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Rotor, wynik: 498km/l etanolu

 • 4/8 miejsce, Politechnika Gdańska, Hydrogen CarPG, wynik: 400 km/m3 wodoru

 • 5/8 miejsce, Politechnika Lubelska, Hydrogreen Pollub, wynik: 350 km/m3 wodoru

Kategoria UrbanConcept:

 • 4/5 miejsce. Politechnika Śląska, Smart Power Urban, wynik 117 km/m3 wodoru

Podczas tegorocznego Shell Eco-marathon Politechnikę Warszawską reprezentowały aż dwa pojazdy. Nowy bolid Orion zbudowany przez zespół SKAP wystartował w kategorii UrbanConcept, zaś drużyna SKAP 2 wrócił do Londynu z Kropelką zasilaną etanolem. Warszawskie drużyny nie miały jednak szczęścia, ponieważ nie udało się im ukończyć żadnego z przejazdów.

Zawody były dla nas bardzo udane – dzięki znakomitej pracy zespołowej osiągnęliśmy wszystkie założone cele. Ciężka praca i zaangażowanie pozwoliły nam uzyskać 6. wynik w naszej klasie. Nasz bolid przejechał 350 km/m3 wodoru, co można przeliczyć na 930 km/l benzyny. W Londynie zostawiliśmy dużo potu i krwi, ale było warto, ponieważ atmosfera życzliwej i zaciętej rywalizacji nam wszystko wynagrodziła! Ten tydzień był dla zespołu wielkim przeżyciem. Zostaliśmy docenieni przez organizatorów za kapitalną i bezpieczną jazdę kierowcy oraz za znakomite przygotowanie pojazdu. Był to nasz debiut, ale już nie możemy się doczekać przyszłego roku, ponownego udziału w zawodach i możliwości poprawienia swojego wyniku – komentuje Tytus Tulwin, reprezentant zespołu Hydrogreen Pollub z Politechniki Lubelskiej.
Tagi: Shell,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ irqqq 1 ponad rok temuocena: 100%  Zestawienie kategorii Prototype jest błędne, poniżej poprawna klasyfikacja polskich zespołów: 15/51 miejsce, Politechnika Łódzka, Iron Warriors, wynik: 620km/l benzyny 19/51 miejsce, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Rotor, wynik: 498km/l etanolu 5/13 miejsce, Politechnika Gdańska, Hydrogen CarPG, wynik: 400 km/m3 wodoru 6/13 miejsce, Politechnika Lubelska, Hydrogreen Pollub, wynik: 350 km/m3 wodoru Proszę zwrócić uwagę, że drużyny bez wyniku również znajdują się w klasyfikacji (https://iframe.thesem.org/europe/), jednak nie zdołały wykonać kwalifikowanego przejazdu, dlatego nie mają żadnego wyniku z toru.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony