Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  17.05.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

To była kolejna rekordowa edycja – 25. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej

Blisko 300 uczniów z 60 szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w jubileuszowej, 25. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej, której finał odbył się 29 marca podczas Poznań Motor Show 2019. Miejsce pierwsze w kategorii szkół technicznych zajął Grzegorz Korus z CKZiU nr 2 w Wadowicach. Uczniem ZSS w Poznaniu jest z kolei Mikołaj Maćkowiak, który okazał się najlepszy wśród reprezentantów szkół zawodowych. Gratulujemy!

– To już 25. edycja, choć dopiero w 2011 roku podjęliśmy współpracę z targami poznańskimi – mówi Mirosław Sreberski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku – placówki, która jest głównym organizatorem OTWS. – Wcześniej organizowaliśmy turniej w szkole, ale ponieważ nasza siedziba mieści się w Gdańsku, dla niektórych taki wyjazd oznaczał podróż z drugiego końca Polski.
Obecnie OTWS rozgrywany jest corocznie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a udział w nim biorą szkoły i uczniowie z całego kraju... zdając sobie sprawę, że jego poziom rośnie z roku na rok. Czym jest prekondycjonowanie? Stosowanie zbyt bogatej mieszanki paliwowo-powietrznej do zasilania silnika objawia się pokryciem izolatora świecy zapłonowej nalotem w jakim kolorze? Gdzie ma zastosowanie ogniwo stężeniowe Nernsta? Do czego służy układ Taylora-Lanchestera? O czym może świadczyć występowanie kropel płynu chłodzącego w misce olejowej? To tylko kilka z 60 pytań, z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy podczas godzinnego testu. Ci, którzy uzyskali największą liczbę punktów, zakwalifikowali się do etapu praktycznego.
– Udział w takim turnieju to doskonała okazja, aby porównać poziom nauczania w szkołach – zauważył nauczyciel z placówki w Oświęcimiu. Opiekun uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach zwrócił z kolei uwagę na fakt, że udział w OTWS-ie umożliwia młodzieży podejrzenie tego, jak powinna wyglądać praca w nowoczesnym warsztacie: – Chociaż nasza szkoła również ma pięknie wyposażone warsztaty, jedne z najnowocześniejszych w Małopolsce – mówi, dodając, że aby w ogóle polubić zawód mechanika, trzeba mieć do niego zamiłowanie, pasję. – Jeżeli tej pasji nie będzie, na pewno nie zostaniemy mechanikiem, bo to zawód, którego cały czas trzeba się uczyć. Obecnie dotyczy to zresztą nie tylko samej mechaniki, ale i elektroniki, informatyki...
Podobnego zdania jest Kuba Bielak, który po raz kolejny zaangażował się w turniej. Znany z TVN Turbo dziennikarz z zadowoleniem przyglądał się zmaganiom młodych pasjonatów. – Kolejna edycja turnieju, kolejny rekord frekwencji. Cieszy mnie, że coraz więcej młodych ludzi garnie się do nauki. Że w świecie, w którym internet i social media zjadają kreatywność, chęć do nauki, chęć kreacji... – nadal jest popyt na wiedzę. Pasjonaci motoryzacji to nie tylko ci, którzy oglądają programy w telewizji czy filmiki w internecie, ale przede wszystkim ci, którzy w tej motoryzacji uczestniczą. Taką szansę dają szkoły mechaniczne i zawodowe, jak również udział w tym konkursie.
Warto dla wiedzy i prestiżu, ale warto również dla nagród. Te trafiły zarówno do uczniów, jak i do szkół, a łączna ich wartość to 150 tysięcy złotych.
– Cieszę się, że mamy tylu sponsorów – komentuje Mirosław Sreberski. – Nagrody są bardzo atrakcyjne, przyciągają zarówno uczniów, jak i nauczycieli. 
Oddajmy głos samym uczniom. Dlaczego wzięli udział w turnieju?
– Mechanika to nasza pasja – zgodnie przyznali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. – Liczymy na zdobycie dobrego miejsca, ale również na dobrą zabawę.
– Zawsze chciałam zostać mechanikiem samochodowym – powiedziała nam jeszcze przed testem pisemnym jedna z uczestniczek. – W tym roku trafiłam do klasy o tym profilu, a moi nauczyciele uznali, że szansą dla mnie będzie wyjazd na turniej. Czytałam arkusze z poprzednich lat i myślę, że jakieś punkty na pewno zdobędę.
Jak widać, głos młodzieży pokrywa się z wypowiedziami nauczycieli i organizatorów. Pasjonatów mechaniki samochodowej nie brakuje, a OTWS to dla nich doskonała okazja, aby zabłysnąć, wykazać się. Wszak przyszli pracodawcy uważnie przyglądają się ich zmaganiom.
Głównym organizatorem OTWS jest ZSS w Gdańsku, a partnerują mu: Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, Jazda Polska, Targi Techniki Motoryzacyjnej i BMW. „Nowoczesny Warsztat” jest patronem medialnym i współorganizatorem tego wydarzenia. Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji, która już za rok.

Uczniowie techników
1. Grzegorz Korus, CKZiU nr 2 w Wadowicach (130,34 pkt)
2. Konrad Bednarski, ZSS im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu (122,45 pkt)
3. Łukasz Pyrdoł, ZSS im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu (122,39 pkt)
4. Dawid Gałka, RCEZ w Biłgoraju (118,34 pkt)
5. Robert Zatoński, PZS nr 4 im. J. Wejhera w Wejherowie (103,39 pkt)

Uczniowie szkół zawodowych
1. Mikołaj Maćkowiak, ZSS Poznań (124,28 pkt)
2. Piotr Kursa, ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, Puławy (121,33 pkt)
3. Hubert Fiedeń, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie (110,32 pkt)
4. Dominik Sieja, ZS nr 1 Bochnia (103,34 pkt)
5. Szymon Markowicz, ZSP w Prabutach (79,39 pkt)

Ranking szkół
1. RCEZ w Biłgoraju (125,90 pkt)
2. PZS nr 4 im. J. Wejhera w Wejherowie (125,08 pkt)
3. ZSS im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu (124,03 pkt)

Tekst i fot. Krzysztof Dulny

GALERIA ZDJĘĆ

Aż 60 pytań i zaledwie godzina na zaznaczenie odpowiedzi. Choć przysporzył mniej problemów niż część praktyczna, test pisemny to nie bułka z masłem
Grzegorz Korus, zdobywca I miejsca w kategorii szkół technicznych, poradził sobie wzorowo zarówno na teście pisemnym, jak i w konkurencjach praktycznych
Grzegorz Korus, zdobywca I miejsca w kategorii szkół technicznych, poradził sobie wzorowo zarówno na teście pisemnym, jak i w konkurencjach praktycznych
Finał odbył się we „Wzorcowej Szkole” – ekspozycji urządzeń diagnostycznych i technodydaktycznych do nauki zawodu
Finał odbył się we „Wzorcowej Szkole” – ekspozycji urządzeń diagnostycznych i technodydaktycznych do nauki zawodu
Łączna pula nagród to aż 150 tys. zł. Nagrodzeni zostali zarówno uczniowie, jak i szkoły

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony