Wydarzenia

Wydarzenia rynkowe

ponad rok temu  07.03.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Uczniowie „samochodówek” zmierzą się po raz kolejny

Już po raz dwudziesty trzeci odbędzie się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej, którego uczestnikami są uczniowie szkół o profilu samochodowym. Finaliści konkursu spotkają się 7 kwietnia br. podczas targów Motor Show w Poznaniu (6-9 kwietnia 2017 r.).

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zarejestrować się na stronie www.otws.pl lub zalogować za pomocą już posiadanych loginów i haseł, jeśli konto zostało założone przy okazji poprzednich edycji turnieju. Czasu jest jednak niewiele, bowiem internetowa rejestracja uczestników potrwa tylko do 17 marca br.

Nadążać za zmianami

Jak co roku turniej będzie przebiegał w trzech etapach. Etap pierwszy to wewnątrzszkolna rywalizacja, w której każda placówka wyłoni po maksymalnie trzech uczniów (trzech uczniów technikum i trzech szkoły zasadniczej), którzy reprezentować ją będą w etapie drugim. Etapy II i III odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przy czym do trzeciego (zadania praktyczne) zakwalifikowują się uczniowie z największą liczbą punktów uzyskanych w teście pisemnym (etap II).

Kandydat na zwycięzcę powinien umieć posługiwać się nowoczesnymi urządzeniami diagnostyczno-kontrolnymi stosowanymi w motoryzacji oraz znać budowę i zasadę działania poszczególnych podzespołów pojazdu. Niezbędna jest także umiejętność korzystania z narzędzi pomiarowych. Dotychczasowi uczestnicy radzą również, aby starać się nadążać za zmianami w technice motoryzacyjnej.

OTWS to inicjatywa, która tak bardzo spodobała się Kubie Bielakowi, że ponownie zgodził się być „twarzą” turnieju. Kubę powinni kojarzyć wszyscy, którzy choć trochę interesują się motoryzacją – na TVN Turbo prowadził program „Jazda Polska”, jest również współzałożycielem i zarządzającym Akademią Bezpiecznej Jazdy w Warszawie. Vouchery na kurs doskonalenia jazdy w tym ośrodku – dla dwóch uczniów i nauczyciela – będą jedną z nagród.

Tych będzie oczywiście dużo więcej. Zwycięzca otrzyma roczne stypendium, ufundowane przez Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej. W ubiegłym roku do najlepszych szkół i uczniów trafiły ponadto tak wartościowe trofea, jak montażownica, wyważarka, dźwignik kanałowy, prostowarka do felg, wyposażenie szkoleniowe i wiele więcej – lista, zarówno nagród, jak i ich fundatorów, była długa (na marginesie dodajmy, że do grona sponsorów dołączyła firma Novol – producent m.in. lakierów samochodowych – w związku z czym w pytaniach egzaminacyjnych pojawią się zagadnienia dotyczące podstaw lakierowania).

W tym roku upominki rozlosowane zostaną nie tylko wśród zwycięzców, ale wszystkich uczestników turnieju. Na nagrody mogą liczyć również nauczyciele. Także dla nich zorganizowane zostanie tego dnia szkolenie pt. „Napędy hybrydowe i elektryczne w pojazdach samochodowych”, które poprowadzi mgr inż. Waldemar Busz (Centrum Szkolenia Motoryzacji Autoelektronika Kędzia).

Z wizytą w szkole

Jedną ze szkół, która – po raz kolejny już – weźmie udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej, jest Zespół Szkół Technicznych im. kmdr. A. Garnuszewskiego w Tczewie. Szkoła kształci m.in. w takich zawodach, jak technik pojazdów samochodowych (technikum), mechanik pojazdów samochodowych (zasadnicza szkoła zawodowa) i elektromechanik pojazdów samochodowych (zasadnicza szkoła zawodowa).

Z dyrektorem placówki Czesławem Roczyńskim rozmawialiśmy m.in. o tym, czy uczestnika turnieju powinna charakteryzować bardziej pasja, czy doświadczenie.

– Pasję też trzeba mieć, ale przede wszystkim liczy się doświadczenie – mówi. – Tylko samemu rozwiązując problemy czy usuwając usterki, nabieramy doświadczenia. To jedyna droga do zostania dobrym fachowcem.

Podobno największe trudności uczestnicy OTWS-u mają z pytaniami z dziedziny elektroniki i elektrotechniki samochodowej...

– To są faktycznie trudne rzeczy, wymagające naprawdę dużej wiedzy – podkreśla Cz. Roczyński. – Łatwiej spojrzeć na śrubkę czy inny element silnika, odkręcić go i ocenić, czy jest zużyty, czy nie, niż sprawdzić przepływ prądu. Prądu nie widać, zatem nie jest to takie łatwe. Aby wykryć usterkę, pewne rzeczy trzeba przeanalizować, wyciągnąć odpowiednie wnioski. Musimy wiedzieć, czy urządzenie działa poprawnie, a jeśli nie – z jakiego powodu. Trzeba też wykryć źródło usterki, a tych może być mnóstwo – od uszkodzenia jakiegoś elementu, po prozaiczne przetarcie kabla.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka – bez tego na miejsce na podium nie ma co liczyć. Z pomocą przychodzą opiekunowie grup, którzy przygotowują swoich podopiecznych do udziału w turnieju drogą zajęć pozalekcyjnych. Na tym rola opiekuna jednak się nie kończy, na co uwagę zwraca Dawid Młyński – nauczyciel w innej tczewskiej placówce, Zespole Kształcenia Zawodowego, która co prawda nie bierze udziału w OTWS-ie, ale na koncie ma udział w wielu innych turniejach o tematyce motoryzacyjnej.

– Moją rolą jest m.in. zarażenie młodzieży pasją – mówi. – W imprezach, w których bierzemy udział, są również konkurencje praktyczne, zatem wiedza nabyta na zajęciach teoretycznych – owszem, przydatna – jest niewystarczająca. Dlatego spotykamy się na lekcjach praktycznych i zajęciach pozalekcyjnych, aby trenować praktykę.

Organizatorami OTWS są: ZSS w Gdańsku, Politechnika Poznańska i Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej. „Nowoczesny Warsztat”, warsztat.pl i „Świat Opon” sprawują patronat medialny nad tym wydarzeniem. Drugi rok z rzędu ambasadorem turnieju jest firma Castrol – jeden z największych na świecie producentów olejów silnikowych.

Wszelkich informacji na temat Turnieju idziela Pan Jan Kuldanek - tel. 504 613 088.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
do góry strony