Wydarzenia

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Wydarzenia rynkowe

ponad rok temu  14.05.2019, ~ Administrator   

W Jeleniej Górze o elektromobilności

Fot. Rafał Gieroń (arch. Urząd Miasta Jelenia Góra)

W Jeleniej Górze odbyła się I Konferencja Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnych pod hasłem „Działania Samorządu na rzecz komfortu życia mieszkańców”. Otwierający konferencję założyciel grupy Perpetum Energia Filip Wiśniewski oraz prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak zwrócili uwagę na potrzebę inwestowania w odnawialne źródła energii oraz potencjał regionu, zarówno ten środowiskowy jak i technologiczny.

Wsród prelegentów znaleźli się między innymi przedstawiciele lokalnych firm i organizacji. Łukasz Trześniewski - prezes jeleniogórskiego klastra przybliżył rolę i zadania koordynatora tego przedsięwzięcia oraz wpływ realizowanych projektów na rozwój regionu. Albert Gryszczuk z sąsiedniego, zgorzeleckiego klastra, przedstawił projekt polskiego auta elektrycznego Sokół 4x4 pokazując, że technologia konwersji aut spalinowych na elektryczne (zwłaszcza w przypadku aut użytkowych) jest dużą szansą dla rozwoju elektromobilności również we flotach samorządowych. Poruszono także temat Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, właśnie pod kątem konieczności wymiany samochód na elektryczne w kontekście miejskiego transportu i urzędniczych aut służbowych. Zaprezentowano model biznesowy, który pomimo wyższych cen zakupu pojazdów elektrycznych przynosi wymierne korzyści finansowe. W trakcie przerw zorganizowane były jazdy testowe samochodami elektrycznymi - wspomnianym Sokołem 4x4 i Nissanem Leaf.

Konferencja miała również międzynarodowe akcenty. Przedstawiciele Ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie podzieli się doświadczeniami w obszarze zrównoważonego transportu miejskiego na podstawie projektów zrealizowanych w czterech największych miastach. Szczególnie interesujące były szwedzkie doświadczenia związane z zachętami do korzystania z miejskiego transportu publicznego i budowy infrastruktury rowerowej. Później, reprezentant firmy Volvo Buses przedstawił rozwiązania i ofertę producenta skierowaną dla polskich miast. W trakcie wykładów goście konferencji zapoznali się także z projektem firmy Renault - inteligentna wyspa „Porto Santo”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest autonomiczność energetyczna tego miejsca - bazujące na budowie źródeł energii odnawialnych, magazynów energii i elektromobilności. Celem jest ocena efektywności i możliwości implementacji takich rozwiązań szerzej. Międzynarodowym akcentem była także prezentacja innowacyjnych rozwiązań magazynowania energii austriackiej firmy Pongauer Energie Zentrum.

Wykłady miały także polskie firmy. Daniel Raczkiewicz reprezentujący Grupę IEN przedstawił problematykę bilansowania energii w klastrach, Katarzyna Woźniak z NMG tematykę Smart-City, a Tauron Ekoenergia rozwiązania dedykowane klastrom. Przedstawiciel grupy Veolia Energia Polska S.A. przedstawił projekty ciepłowni między innymi w kontekście gospodarki odpadami. Na koniec części merytorycznej Łucja Paulińska opowiedziała o rozwiązania stosowanych do poprawy efektywności energetycznej w klastrach energii w Wielkiej Brytanii.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Kamil 1 ponad rok temu Przydałoby się rzeczywiście pomyśleć o Jeleniej. Kilka razy przejeżdżałem i musiałem zahaczyć o greenway'a w Legnicy albo jakna innej trasie to bezposrednio we Wrocku.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony