Po 4 latach przerwy wreszcie się udało. Pierwsze popandemiczne Targi Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu wszyscy zgodnie oceniają jako udane
To było trochę jak powrót do przeszłości. Przez ostatnie lata odzwyczailiśmy się od dużych i głośnych wydarzeń branżowych. Pojawiły się nawet pytania: czy targi w dotychczasowej formule są jeszcze potrzebne? Czy nie wygodniej i taniej komunikować się zdalnie? Sukces, tak frekwencyjny jak i organizacyjny, Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu wszystkie te wątpliwości rozwiał.
Targi Techniki Motoryzacyjnej, odbywające się równolegle z salonem motoryzacyjnym Poznań Motor Show, przez 4 dni przyciągnęły blisko 60 tysięcy osób. W halach, gdzie odbywały się TTM, wśród gości dominowali oczywiście branżowcy – mechanicy, właściciele warsztatów, hurtownicy, rzeczoznawcy, diagności. Dużym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszyła się zorganizowana przez nasze czasopismo strefa „Żywego warsztatu”. To interaktywna ekspozycja, w której eksperci branży warsztatowej prezentowali najnowsze narzędzia i urządzenia w praktycznym zastosowaniu. Goście obu hal TTM mieli okazję obejrzeć ofertę ponad 100 firm. Oczywiście, porównując to z czasami przedpandemicznymi, można uznać, że liczba wystawców imponująca nie była. Nie wszyscy duzi gracze branżowi zdecydowali się na udział – część miała wątpliwości, czy targi się odbędą, inni postanowili obserwować rynek i rozwój sytuacji. Ci, którzy wzięli udział, z pewnością nie żałują.
Co ciekawe, w tym roku na liście wystawców pojawił się także branżowy lider, firma Inter Cars – swego czasu organizująca własne wydarzenia targowe w Warszawie.
Targi były szansą na zaprezentowanie nowości i przypomnienie kluczowych produktów z ofert wielu firm. Sporo premier zostało nagrodzonych Złotymi Medalami targów TTM. Statuetki trafiły do 19 wyróżnionych produktów. Aż czterokrotnie nagrodę odbierali przedstawiciele firmy Sosnowski z Gdańska, zajmującej się wyposażaniem warsztatów i SKP. Z ich oferty nagrodzono m.in. urządzenie do kalibracji ADAS, maszynę do dynamicznej wymiany oleju w skrzyniach automatycznych, tester elektroniki pojazdowej z bazą informacji techniczno-diagnostycznych opartą o HaynesPro oraz budzący bardzo duże zainteresowanie licznik cząstek stałych EmissionPRO PMU 400. Ten nowoczesny analizator spalin bezbłędnie wykrywa auta z usuniętym DPF-em. Urządzenia tego typu są już elementem obowiązkowego wyposażenia stacji kontroli pojazdów w Belgii i Holandii.
– Wierzymy, że pozostałe kraje pójdą tym przykładem. Widzimy, że na rynku niemieckim takie przepisy też są procedowane – mówił nam na targach Michał Kotarak, dyrektor handlowy w firmie Sosnowski. Producent urządzenia podaje, że dotychczas stosowane na rynku warsztatowym i SKP dymomierze nie potrafią wykryć cząstek o rozmiarach 2,5 i 10 mikronów, mających toksyczny wpływ na organizmy żywe (cząstki niespalonego węgla, związki azotu i siarki, metali oraz różnego rodzaju węglowodany). Mahle EmissionPRO PMU 400 wykorzystuje do wykrywania cząstek stałych metodę CPC (Condensation Particle Counter) opartą o zjawisko kondensacji. Urządzenie to umożliwia wykrycie nie tylko przeróbek układu wydechowego, takich jak wycięcie DPF-a, ale też modyfikacje EGR, zmiany oprogramowania ECU oraz określenie, czy dany pojazd spełnia normę Euro 5, 6, 7.
Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych WAŚ także odebrało kilka nagród za różne serie lamp zespolonych, m.in. do off-roadu, w kształcie trójkąta czy lamp tylnych. Rozwiązaniem dotąd niespotykanym na rynku jest umieszczenie w lampie wyświetlacza z identyfikacją producenta, co zostało zgłoszone do Urzędu Patentowego RP. Ponadto logo pełni funkcję światła pozycyjnego i kierunkowskazu.
Kolejnym bardzo ciekawym i nagrodzonym medalem produktem jest tokarka do felg CNC Elegance z oferty firmy Uni-Trol. W kilkanaście minut, bez pomocy technologa, można wyciągnąć z felgi aluminiowej diamentowy wygląd, usunąć zadrapania i przebarwienia.
Cyfryzacja wkracza do warsztatów, czego potwierdzeniem jest rosnąca oferta systemów informatycznych do zarządzania ich pracą. Na targach nagrodzono aplikację F24 Workshop firmy ASCO – obsługuje ona urządzenia przenośne (telefony komórkowe, tablety) działające zarówno na systemie operacyjnym Android, jak i iOS. Pełna lista nagrodzonych produktów w tabeli.
Nagrody dla dziennikarzy
Podczas TTM ogłoszono też wyniki plebiscytu dziennikarzy motoryzacyjnych Trade Press Award. Tradycją staje się już, że wśród laureatów tego konkursu jest nasz redakcyjny kolega Rafał Dobrowolski. W tym roku nie było oczywiście inaczej. W plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie Rafał został nagrodzony w kategorii Reportaż Roku za opublikowany w lipcowym wydaniu „Nowoczesnego Warsztatu” tekst pod tytułem „Inwestowanie w naukę”. W poprzednich edycjach plebiscytu zdobywał nagrody m.in. za teksty „ADAS i co dalej?” oraz „Rolnik ruszył z kopyta? Kultura techniczna na podatnym gruncie”, opublikowany w kwartalniku „Świat Opon”. Rafał, gratulujemy!
Relację z targów i obchodzonego w trakcie tego wydarzenia jubileuszu Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej znajdziecie także w rubryce STM News, a na Targach Techniki Motoryzacyjnej spotykamy się już za 2 lata.
Laureaci Złotego Medalu TTM 2022
Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne
- Stanowisko do prezentacji funkcjonowania systemu ABS oraz ASR
Italcom
- Aktywny system recepcji serwisu Argos-Tyre Scan-Body Guard C 350 – automatyczna wyważarka monitorowa do kół ciężarowych
Unimetal
- Alpha– seria zintegrowanych linii diagnostycznych dla stacji kontroli pojazdów i SKP – system przepływu i wymiany danych elektronicznych na stacji kontroli pojazdów
W.S.O.P.
- MutiTest – nowa funkcjonalność linii diagnostycznej Certus
ASCO Systemy Informatyczne
- Aplikacja F24 Workshop – mobilny system stworzony specjalnie z myślą o zoptymalizowaniu i przyspieszeniu pracy oraz poprawie jakości usług serwisów oraz warsztatów
CDS Mioduszewski
- Aplikacja Integra Connect 2.0 – dla kierowców, umożliwiająca szybką komunikację z serwisami
- Integra eCommerce B2C Tyre 6.0 – platforma internetowa do sprzedaży opon
Sosnowski
- Mahle TechPRO – tester elektroniki pojazdowej z bazą informacji techniczno-diagnostycznych opartą o HaynesPro
- EmissionPRO PMU 400 – licznik cząstek stałych
- FluidPRO ATX 280 – urządzenie do dynamicznej wymiany oleju w skrzyniach automatycznych
- Urządzenie do kalibracji ADAS
Autel Europe GmbH
- Maxicharger AC Wallbox – kompletne rozwiązanie dla każdego rodzaju potrzeb związanych z ładowaniem
DeltaTech Electronics
- Oscyloskop warsztatowy Scope DT
Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych WAŚ
- Seria lamp typu lightbar W221, W222, W223 Pantera
- Seria lamp zespolonych tylnych W243, W244, W245(DD)
- Seria lamp zespolonych tylnych W247-W249, W250-W252
Uni-Trol
- Tokarka do felg CNC Elegance
Tekst i zdjęcia: Piotr Łukaszewicz
Komentarze (0)