Wydarzenia

Ogumienie

Opony

Wydarzenia

ponad rok temu  06.03.2019, ~ Bartłomiej Ryś   

Zintegrowany System Kwalifikacji na targach Motor Show
Strona 1 z 3

Już niedługo rozpoczynają się w Poznaniu największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej MOTOR SHOW (28-31 marca 2019). Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć najnowsze modele samochodów i motocykli, poznać nowoczesne technologie w nich zastosowane oraz prześledzić proponowane napędy alternatywne. Przez te kilka dni w jednym miejscu zbiorą się ludzie tworzący świat motoryzacji: pracodawcy i pracownicy przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, handlem czy usługami, przedstawiciele organizacji branżowych, a także użytkownicy i wielbiciele różnego typu pojazdów silnikowych, wśród których ważną grupę stanowią nauczyciele i młodzież zdobywająca kwalifikacje do pracy w sektorze motoryzacji. Zwłaszcza dla tych ostatnich to czas, kiedy mogą połączyć swoją pasję z początkiem drogi zawodowej. Pierwszym krokiem może być zapoznanie się ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji.

Czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK)? To zbiór różnych kwalifikacji, rozumianych jako optymalnie sprawdzona wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne, które są opisane i uporządkowane w jednym miejscu. Zasady funkcjonowania ZSK określone zostały w ustawie o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji z 22 grudnia 2015 r., która weszła w życie 15 stycznia 2016 r. Ustawa stanowi reakcję na zmiany obserwowane w gospodarce i na rynku pracy (m.in. zwraca uwagę na to, że teraz liczą się kwalifikacje a nie posiadany zawód). Pokazuje potrzebę istnienia systemu opartego na opisanych kwalifikacjach oraz przejrzystym sposobie ich weryfikacji, co ułatwia podnoszenie własnych kwalifikacji (również tych nabytych podczas samodzielnej nauki czy doświadczenia zawodowego) oraz umożliwia ich porównanie na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dzięki temu dana kwalifikacja jest tak samo rozumiana przez pracodawcę i pracownika, a fakt jej obecności w ZSK wskazuje, że eksperci branżowi ocenili ją jako potrzebną na rynku pracy i adekwatną do zadań wykonywanych przez osobę z kwalifikacją [www.kwalifikacje.edu.pl].

Jednym z kluczowych elementów ZSK jest Polska Rama Kwalifikacji, która – podobnie jak Europejska Rama Kwalifikacji (ERK) – opisuje strukturę ośmiu poziomów kwalifikacji, obrazującą stopniowy przyrost trudności i złożoności wykonywanych zadań. 

Polska Rama Kwalifikacji (PRK) ma dwa poziomy charakterystyk:

 1.  charakterystyki uniwersalne (pierwszego stopnia), które dotyczą wszystkich rodzajów kwalifikacji,
 2. charakterystyki drugiego stopnia, które są typowe dla kształcenia ogólnego, szkolnictwa wyższego oraz kształcenia i szkolenia zawodowego. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony