ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Motocykle

Motocykle

ponad rok temu  28.03.2018, ~ Administrator   

Rusza sezon motocyklowy. Jak się przygotować? O czym pamiętać?
Strona 1 z 2

Wyższa temperatura i coraz więcej słonecznych dni sprawiają, że miłośnicy jednośladów coraz częściej i intensywniej myślą o nowym sezonie motocyklowym. Jeśli i Ty zaliczasz się do tej grupy, z pewnością właśnie przymierzasz się do przygotowania motocyklu do pierwszej po zimie trasy. Zanim wyjedziesz, sprawdź jego stan techniczny. Najlepiej w kilku podstawowych etapach.

Od czego zacząć? Najpewniej od dokładnego umycia motocykla

Zanim przejdziesz do kwestii technicznych, zacznij od dokładnego umycia swojego motocykla. Najprostszym rozwiązaniem będzie tutaj z pewnością posłużenie się myjką wysokociśnieniową. Jednak uważaj – taki sposób to ryzyko zamoczenia układu zapłonowego. Dlatego jeśli nie jesteś przekonany do takiego rozwiązania lub wątpisz w swoje umiejętności w precyzyjnym posługiwaniu się myjką, umyj motocykl ręcznie.

Wszystkim nie idącym na skróty polecamy dobre, sprawdzone środki dedykowane ręcznemu myciu motocykli. Warto po nie sięgnąć, by skutecznie rozpuścić i usunąć brud, błoto i kurz, plamy i osady z oleju oraz smaru, a także uzyskać efekt czystości bez nieestetycznych smug. Pamiętaj, że po myciu istotne jest, aby dokładnie osuszyć motocykl, zwłaszcza jego filtr powietrza.

Kolejny etap to sprawdzenie poszczególnych układów

Czysty motocykl gotowy jest do przeglądu technicznego, który to z kolei warto rozpocząć od sprawdzenia układu smarowania, hamulcowego, zawieszenia oraz układu przeniesienia napędu.

W pierwszym przypadku, pamiętaj, by sięgnąć po dobrej jakości oleje przeznaczone specjalnie dla motocykli. Stosowanie olejów samochodowych wpływa bardzo niekorzystnie na trwałość sprzęgła i powoduje jego ślizganie, a w konsekwencji konieczność wymiany. Profesjonalne oleje oraz elementy układu smarowania znajdziesz między innymi w sklepie motoryzacyjnym na inter-rally.pl. Takie rozwiązanie zagwarantuje Ci prawidłową i niezawodną pracę silnika, skrzyni biegów i układu sprzęgła.

W przypadku układu hamulcowego warto skorzystać z pomocy fachowców z dobrego warsztatu. Chyba, że naprawdę czujesz się na siłach ocenić stan i dokonać ewentualnej wymiany m.in. w obrębie klocków i tarcz hamulcowych. Tutaj koniecznie pamiętaj także o wymianie płynu hamulcowego (najlepiej robić to regularnie co rok), który wybieraj odpowiednio do swojego stylu jazdy (agresywna jazda to konieczność zastosowania płynu o podwyższonych parametrach m.in. w zakresie temperatury wrzenia).

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony