„Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” To pierwszy i właściwie najważniejszy zapis ustawy „o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym”.
Dalej w projekcie czytamy:
"Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie zawiadamia o wymianie licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie podaje w zawiadomieniu danych wymaganych ustawą, nie przedstawia pojazdu w stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia, czy licznik, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, odmierza przebieg pojazdu lub uniemożliwia dokonanie odczytu wskazania tego licznika wraz z jednostką miary."
Oznacza to dokładnie tyle, że za tzw. cofanie licznika odpowiada zarówno osoba dokonująca tego zadania, jak i właściciel auta zlecający wykonanie takiej usługi.
W ubiegłym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Kara pięciu lat pozbawienia wolności to z pewnością najistotniejszy punkt tej ustawy. Inne są jednak nie mniej interesujące, a dotyczą m.in. sytuacji, kiedy właściciel auta zobowiązany jest do wymiany licznika wskutek awarii lub uszkodzenia.
Zapis ustawy mówi o obowiązku informowania Stacji Kontroli Pojazdów o dacie i przyczynie wymiany licznika (najpóźniej następnego dnia po tej wymianie). Diagnosta na stacji (usługa będzie płatna) będzie zobowiązany do sprawdzenia poprawności pomiarów nowego licznika oraz zapisze aktualne wskazanie. Ustawa nadaje też diagnostom uprawnienie do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, kiedy zauważą nieprawidłowości.
- Czynność polegająca na zaniżeniu wskazań licznika przebiegu całkowitego pojazdu najczęściej podejmowana jest właśnie w celu wprowadzenia nabywcy w błąd co do faktycznego przebiegu samochodu będącego przedmiotem transakcji handlowej (czynności cywilnoprawnej – np. umowy sprzedaży). Bez wątpliwości przyjąć należy, że przebieg samochodu jest jednym z istotnych elementów wpływających na ocenę jego stanu technicznego. Sposób eksploatacji pojazdu ma przecież bezpośredni wpływ nie tylko na zużycie poszczególnych jego elementów, ale także na jego stan techniczny w całości. W ten sposób stan przebiegu pojazdu w bezpośredni sposób rzutuje na jego wartość rynkową. W najbardziej typowych sytuacjach mamy do czynienia z zaniżeniem wskazań samochodowego licznika przebiegu całkowitego – to fragment omawianej ustawy.
Ze wszystkim zapisami można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji – TUTAJ.
Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie Ministerstwu Sprawiedliwości – ustawa wejdzie w życie za niespełna rok (1.01.2019).
Czytaj także:
Cofanie licznika - nowy typ przestępstwa w kodeksie
Komentarze (3)