ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Lakiernictwo i blacharstwo

Lakiernictwo i blacharstwo

Warto wiedzieć

ponad rok temu  16.02.2018, ~ Administrator   

Car wrapping – oklejanie auta krok po kroku
Strona 1 z 2

To sposób na niepowtarzalną stylistykę i dodatkową ochronę lakieru. Car wrapping – jak wygląda w praktyce? Przedstawiamy proces zmiany koloru auta krok po kroku.

Oklejenie samochodu folią warto wykonać dla konserwacji karoserii, w samochodach firmowych dla celów reklamowych oraz do zmiany koloru całego auta zamiast drogiego i nieodwracalnego lakierowania. Usunięcie oklejenia jest proste i bezinwazyjne, a lakier w nienaruszonym stanie to dodatkowy atut przy sprzedaży pojazdu.

Niezbędna opalarka

Przed przystąpieniem do oklejania auta, fachowiec potrzebuje specjalnej folii (można wybierać spośród wersji matowych, błyszczących czy wersji carbon) i niezbędne narzędzia. Najważniejsze to rakla z filcem i opalarka – do prawidłowej aplikacji folii i usunięcia całego powietrza zalegającego między nią a lakierem.

– Opalarka jest niezbędna do rozgrzania folii, by można było ją formować, uzyskiwać nietypowy kształt czy naciągać – mówi Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Precyzyjny dobór temperatury

Jednocześnie oklejanie wymaga odpowiedniej precyzji – również w kwestii dobrania temperatury – co ułatwiają opalarki wyposażone w jej płynną regulację i wyświetlacz, na którym odczytamy jej aktualny poziom. Warto też wyposażyć się w pirometr występujący jako oddzielne narzędzie lub jako moduł montowany do opalarki jak np. Steinel.

– Osiągnięcie rozciągliwości jest możliwe dopiero przy 50°C, a aktywacja umieszczonego pod folią kleju i pozbawienie jej tendencji do kurczenia się temperatury 2 razy wyższej. W przypadku ewentualnej reklamacji, specjalista będzie w stanie stwierdzić czy problem dotyczy folii czy niewłaściwej aplikacji – na przykład niedogrzania jej do poziomu wymaganego przez producenta – mówi Radosław Koźba.

Przed pracą

Gdy projekt jest już gotowy, a rodzaj i kolor folii dobrany, fachowiec może przystąpić do pracy. Pomieszczenie przystosowane do car wrappingu powinno mieć stałą temperaturę od 21 do 23°C. Następnie zaczyna się proces przygotowania do oklejania.

Demontaż ruchomych elementów

Konieczne jest demontaż wszystkich odstających elementów – klamek, anten, reflektorów czy zderzaków – które zostaną poddane oddzielnemu, precyzyjnemu oklejeniu.

Oczyszczanie auta i usuwanie wilgoci

Kluczowe jest też dokładne wyczyszczenie oklejanej powierzchni – umycie, odtłuszczenie i osuszenie lakieru tak, by nie zostały na nim zmniejszające przyczepność folii drobinki kurzu.

Tagi: car wrapping,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony