Prawo

Lakiernictwo i blacharstwo

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Prawo

ponad rok temu  04.02.2019, ~ Administrator   

Czy to koniec napraw bezgotówkowych? Czym jest zakaz cesji?

Fot. Piotr Łukaszewicz

Strona 1 z 2

16 stycznia 2019 do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany senacki projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Projekt ten zawiera rewolucyjny zapis, który wyłącza możliwość zbycia roszczeń pochodzących z czynów niedozwolonych oraz jednocześnie zabrania odbierania pieniędzy przez warsztaty naprawcze bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Autorem artykułu jest Małgorzata Miller, radca prawny, od kilku lat świadcząca usługi prawne dla branży motoryzacyjnej, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.

Nie ma co ukrywać, że do pewnego momentu projekt w ogóle nie był przedmiotem zainteresowania branży warsztatowej. W pierwotnym zamierzeniu miał on uregulować działalność kancelarii odszkodowawczych i zwiększyć zakres ochrony osób, które poniosły szkodę w wyniku czynów niedozwolonych i korzystają z usług kancelarii odszkodowawczych – między innymi poprzez wyeliminowanie nieetycznych praktyk pozyskiwania klientów (reklamowanie się w szpitalach czy zakładach pogrzebowych) oraz ograniczyć wynagrodzenie kancelarii.

Niestety, w ostatniej chwili przed przesłaniem projektu do Sejmu zmieniony został zapis art. 9, który otrzymał brzmienie „Nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią”. Sformułowanie „lub osobę trzecią” oznacza zakaz cesji wierzytelności przez ubezpieczonych na kogokolwiek. Będzie dotyczyć także cesji wierzytelności dokonywanej dotychczas przez klienta na warsztat likwidujący szkodę komunikacyjną bezgotówkową metodą serwisową. Właściwie, można by powiedzieć, że zapis taki to jeszcze pół biedy, ponieważ bez cesji można się obejść i można od klienta przyjąć tak zwane „upoważnienie”. Niestety, to również zostało wyłączone ustawą. A ściślej – nie zostało wprost wyłączone, ale wyłączona została możliwość bezpośredniego odbioru pieniędzy od ubezpieczyciela (art. 7 projektu). Oznacza to, że można będzie oczywiście umówić się z klientem na wykonanie naprawy, ale pieniądze od ubezpieczyciela dostanie do ręki on, a potem wszystko jest możliwe.

No dobrze, ale ustawa ma dotyczyć kancelarii odszkodowawczych i posługuje się pojęciem „doradcy”, to dlaczego dotyczy ona w ogóle warsztatów? W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że pojęcie „doradców” zostało rozciągnięte na wszystkich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, dlatego obejmuje swoim zakresem zarówno warsztat naprawczy, jak i firmę lawetową.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 18
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ bimbambom 1 ponad rok temu Głównym twórcą projektu ustawy jest senator Grzegorz Bierecki - tak ten od SKOKów. Do tego ten sam gość jest jednym z właścicieli i członkiem Rady Nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeniowego Saltus!! Sprawdźcie. Ot, odpowiedź na wszelkie wątpliwości, o co chodzi.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony