Prawo

Prawo

ponad rok temu  21.01.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Korekty liczników wciąż nie są przestępstwem. Jest apel!

Stowarzyszenie Komisów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polska Izba Motoryzacyjna i Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej dołączyły do apelu Związku Dealerów Samochodów. Intytucje te apelują w piśmie do władz centralnych o pilne wznowienie prac sejmowych dotyczących tzw. penalizacji cofania liczników.

Wbrew szumnym zapowiedziom Ministerstwa Sprawiedliwości sprzed kilku i kilkunastu miesięcy - 1. stycznia 2019 roku nie przyniósł zmian prawnych w temacie tzw. korekty licznika. Projekt ustawy, o którym pisaliśmy tutaj, zakłada karę nawet pięciu lat więzienia dla tego, kto "zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru". Za tzw. cofanie licznika odpowiada zarówno osoba dokonująca tego zadania, jak i właściciel auta zlecający wykonanie takiej usługi.

Prace nad tym projektem zostały zawieszone 5 grudnia z powodów legislacyjnych, do czasu uchwalenia zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dotyczących stacji kontroli pojazdów. Jednak projekt dotyczący SKP został wstrzymany w trzecim czytaniu w dniu 14 grudnia.

- Projekt wprowadzający penalizację zjawiska tzw. „kręcenia liczników” w pojazdach mechanicznych oraz wiele innych zmian prawnych mających na celu ograniczenie tego zjawiska, jest niezwykle istotny społecznie. Powoduje bowiem zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawnego autami używanymi i zwiększa zaufanie konsumentów do instytucji państwa, zabezpieczających prawnie interesy nabywców takich pojazdów. Projekt ten jest oczekiwany przez wszystkie organizacje reprezentujące polskich konsumentów i przedsiębiorców oraz w pełni akceptowany przez wszystkie partie polityczne reprezentowane w polskim parlamencie. Ponadto przepisy penalizujące zjawisko „cofania liczników” powszechnie obowiązują w innych krajach UE, w tym w krajach ościennych. Jako, że problem fałszowania wskazań liczników pojazdów przyjął w Polsce w ostatnich kilkunastu latach ogromną, niewyobrażalną wręcz skalę, istnieje konieczność jak najszybszego rozwiązania tego problemu poprzez uchwalenie przez polski parlament rozwiązań prawnych zawartych w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 2878), o co niniejszym wnioskujemy - czytamy w oświadczeniu ZDS.

na podstawie: zds.org.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Ooo 1 ponad rok temu Rząd dużo obiecuje, a nic z tym nie robi, za te wszystkie posiedzenia my płacimy podatnicy, będą wybory to my będziemy rozliczali. Jak się mówi A to trzeba powiedzieć B
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony