Prawo

Diagnostyka

Prawo

ponad rok temu  03.04.2020, ~ Administrator   

- Przegląd jest powodem do wyjścia z domu - mówi diagnosta RS Auto

– Zgodnie z przepisami, jeśli chcemy użytkować pojazd, musimy wykonać badanie techniczne. Gdy jest on nam niezbędny do codziennego funkcjonowania, np. dojazdów do pracy czy zaspokajania podstawowych potrzeb, udanie się na przegląd jest jak najbardziej uzasadnionym powodem do wyjścia z domu – tłumaczy Marcin Wojnowski, diagnosta RS Auto.  

Wątpliwości, czy potrzeba wykonania badania technicznego samochodu jest wystarczającym powodem do wyjścia z domu w dobie zakazu przemieszczenia z powodu pandemii, ma wielu kierowców. Na to pytanie nie odpowiedział nam wprost Paweł Dziedziak, ekspert Instytutu Transportu Samochodowego. Opowiadał natomiast o wprowadzonych w wielu stacjach rozwiązaniach - jednym z nich jest pomoc kierowcy przy badaniu. To użytkownik auta przejeżdża przez linię diagnostyczną, wykonując polecenia diagnosty. Kontakt kierowcy z osobą przeprowadzającą badanie, ze względów bezpieczeństwa, ograniczono do minimum. Cały wywiad TUTAJ.

W rozesłanym dzisiaj do mediów komunikacie stacje RS Auto, działające w całej Polsce, informują o specjalnych środkach ostrożności stosowanych w tej sieci.

– W obiekcie, w którym trwa badanie, może przebywać wyłącznie diagnosta oraz klient – każdy w specjalnie wyznaczonych do tego strefach. Osobom oczekującym zalecamy, aby pozostały w swoim pojeździe. Całkowicie unikamy także bezpośredniego kontaktu między sobą, nie podajemy dłoni oraz nie wskazujemy usterek w samochodzie. Wszelkie czynności wykonywane są ponadto w jednorazowych rękawiczkach ochronnych 
– przekonuje Marcin Wojnowski.

Specjalne zalecenia otrzymali również pracownicy sieci stacji RS Auto w całej Polsce – są oni zobowiązani do systematycznej dezynfekcji rąk oraz powierzchni biurek i sprzętów. Nie korzystają też ze wspólnych długopisów. A gdy zauważą, że klient wykazuje objawy przeziębienia, mają prawo odmówić mu wykonania czynności kontrolnych i zaprosić w innym terminie.

Przegląd na kwarantannie

Nie ma żadnych restrykcji czy kar za niewykonanie badań w terminie, dlatego jeśli przebywamy na kwarantannie, w szpitalu lub po prostu nigdzie nie jeździmy, bo pracujemy zdalnie, możemy przełożyć je na bardziej dogodny czas. Należy jednak pamiętać, aby bez przeglądu nie poruszać się samochodem – w przeciwnym razie narażamy się na utrudnienia w przyznaniu odszkodowania w przypadku wystąpienia kolizji drogowej lub wypadku. Firma ubezpieczeniowa może podważyć stan techniczny pojazdu – skoro nie miał on badań, to czy jego stan nie przyczynił się do zdarzenia?

– Istnieje także inne wyjście z tej sytuacji. Na SKP może się stawić każdy użytkownik danego auta, nie tylko jego właściciel. Wystarczy, że będzie miał przy sobie dowód rejestracyjny (ewentualnie kartę pojazdu, pozwolenie czasowe lub pokwitowanie Policji). Dlatego, gdy nie jesteśmy w stanie być osobiście, warto poprosić o pomoc kogoś innego, na przykład członka swojej rodziny – zwraca uwagę specjalista RS Auto.

Czytaj także:
Badania techniczne: koszty rosną, opłata bez zmian [INTERPELACJA]

Media do artykułu

Czy w dobie zakazu przemieszczania jest sens czekać na klientów? Czy można wysłać pracownika (lub czy można zostać wysłanym) na przymusowy urlop bezpłatny? Kwestie BDO w warsztacie. Czy możemy w całości wyręczać naszych klientów, którymi są firmy transportowe? Jak zadbać o dobre imię w internecie i walczyć z krytycznymi opiniami? Na nasze pytania odpowiada mec. Agnieszka Książkiewicz ze Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.

- Dużo wątpliwości sprawia pytanie, czy z punktu widzenia klienta potrzebą życia codziennego jest udanie się do warsztatu samochodowego - mówi mec. Agnieszka Książkiewicz odpowiadając na pytanie o związany z epidemią koronawirusa zakaz przemieszczania. Przyznaje jednak, że potrzeba posiadania dziś sprawnego samochodu jest istotnym argumentem w tej dyskusji.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ pam 1 ponad rok temu ni ma restrykcji, ale jest mandat 500zł - za brak badań co to znaczy ?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony