Narzędzia w warsztacie

Narzędzia w warsztacie

6 miesięcy temu  05.11.2019, ~ Administrator   

Opalarka. Jak wybrać odpowiedni model?
Strona 1 z 2

Opalarka znajdzie dla siebie zajęcie w wielu dziedzinach. Ważne, by była wyposażona w specjalistyczne dysze, które pomogą wykorzystać cały jej „gorący” potencjał:

 • Dysza szerokostrumieniowa. Równomiernie rozprowadza gorące powietrze po całej powierzchni, którą obrabiamy. To ułatwia usuwanie starej farby oraz trudnych do zerwania wykładzin winylowych i podłogowych. Nadaje się również do woskowania nart.

 • Dysza reflektorowa. Dzięki precyzyjnie kierowanemu strumieniowi powietrza idealnie nadaje się do nakładania rurek termokurczliwych, lutowania miedzianych rur oraz gięcia elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

 • Dysza redukcyjna. To podstawowe akcesorium – doskonałe do lutowania, likwidowania lutu, spawania punktowego itd. Te o małej średnicy (poniżej Ø 10 mm) są używane do prac wymagających precyzji. Taka dysza stanowi bazę do zastosowania niektórych specjalistycznych dysz, np. do zgrzewania czy spawania tworzyw sztucznych.

 • Dysza szczelinowa. W zestawie z redukcyjną umożliwia zgrzewanie brezentowych plandek z PVC, banerów i innych miękkich materiałów „na zakładkę”.

 • Dysza spawająca. Ona również wymaga współpracy z dyszą redukcyjną. Pozwala spawać plastik. W czasie takiej operacji trzeba podawać specjalne spoiwo prętowe. Do użycia wyłącznie z topowymi urządzeniami sterowanymi elektronicznie.

 • Dysza okienna. Jest przeznaczona do chronienia szyb w czasie zdzierania farby albo kitu z ram okiennych.

– Opalarki pozwalają też szybko i sprawnie odkręcić zapieczone śruby, nałożyć folię ochronną na szyby, czy ozdobną na karoserię samochodu. Można też sprawnie rozpalić grill bez użycia szkodliwych, chemicznych podpałek – podpowiada Radosław Koźba, menadżer marki Steinel w Lange Łukaszuk, ekspert branży elektronarzędzi ręcznych. – Takich nieoczywistych, ale niezwykle praktycznych zastosowań jest o wiele więcej – dodaje.

Jak wybrać narzędzie dla siebie?

To stosunkowo proste urządzenie (turbina, spirale nagrzewające powietrze, dysza wylotowa i obudowa z tworzywa sztucznego), ale skoro wiemy, że „diabeł tkwi w szczegółach”, przyjrzyjmy się tym detalom, które mają największe znaczenie. Jakie parametry powinno się brać pod uwagę, szukając opalarki idealnej?

– Wszystko, rzecz jasna, zależy od potrzeb: ktoś, kto potrzebuje jej do majsterkowania, zadowoli się prostszym modelem niż profesjonalista spawający plandeki – wyjaśnia Radosław Koźba z Lange Łukaszuk. – Najważniejsza jest moc – im wyższa, tym lepiej, bo oznacza szybsze rozgrzewanie oraz większą temperaturę wydmuchiwanego powietrza (np. od 80 do 600°). Warto wybrać produkt oferujący co najmniej 2000 W. Drugim z istotnych elementów jest zakres temperatury – do różnych zadań potrzeba przecież różnych wartości. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również zainteresować się dodatkowym pirometrem montowanym do opalarki, który mierzy temperaturę pracy obrabianego materiału i informuje nas o stopniu dogrzania - podpowiada.
Tagi: opalarka,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony