ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Sieci warsztatowe

Ogumienie

Serwis ogumienia

Sieci warsztatowe

Warto wiedzieć

Wydarzenia

11 miesięcy temu  12.03.2018, ~ Administrator   

Czym jest profesjonalny serwis dla floty?
Strona 2 z 3

Profilaktyka = oszczędność

Podstawową kwestią, o której powinni pamiętać wszyscy użytkownicy pojazdów, jest prawidłowa eksploatacja ogumienia, która ma istotny wpływ na ich zużycie oraz efektywność paliwową. Przestrzeganie zalecanego ciśnienia, monitorowanie stanu ogumienia oraz bieżnikowanie wydłuża cały proces życia opon oraz przekłada się na całościowe, niższe koszty ich użytkowania. Wskazanym rozwiązaniem jest również rotacja opon na poszczególnych osiach.

Bardzo ważny jest również stan pojazdu.

Zbieżność osi, geometria kół, stan hamulców i amortyzatorów wpływają na żywotność ogumienia, dlatego też należy je regularnie kontrolować oraz serwisować. Osie muszą mieć prawidłową zbieżność, gdyż jej brak prowadzi do szybszego zużycia opon i powoduje marnotrawstwo paliwa. Równie negatywnie na stan ogumienia oddziałują wyeksploatowane elementy podwozia i nieprawidłowa geometria kół. Ponadto wycieki oleju i paliwa na opony mogą spowodować ich uszkodzenie” – wyjaśnia Ryszard Kozłowski z serwisu Premio TruckForce Autocentrum Jacex w Kołobrzegu.

Kolejnym etapem istotnym dla wyeliminowania niespodziewanych przestojów pojazdów floty jest profesjonalna i bezpieczna obsługa techniczna. Ekspert Premio TruckForce zwraca uwagę, że powinno się na to składać kilka kroków, których nie wolno pomijać:

- unieruchomiony pojazd powinien być zabezpieczony klinami,

- pojazd powinien być podnoszony w przeznaczonych do tego punktach,

- po podniesieniu należy podstawić tzw. „kobyłki”,

- opony należy zawsze pompować w klatce bezpieczeństwa,

- po odkręceniu nakrętek należy ułożyć je we właściwej kolejności w pojemniku (podczas przykręcania powinny wrócić na swoje miejsce),

- po zdemontowaniu koła z pojazdu szpilki, piasta i felga powinny zostać oczyszczone,

- przed montażem opony, miejsce osadzenia stopek opony na feldze również powinno zostać oczyszczone,

Ponadto Ryszard Kozłowski z serwisu Premio TruckForce Jacex zwraca uwagę, że do montażu opon należy używać odpowiedniej pasty, a ogumienie powinno być pompowane osuszonym powietrzem lub azotem. W trakcie usługi serwisowej należy też pamiętać o sprawdzeniu szczelności zaworów.

„Zawsze wymieniamy wkładkę zaworu na nową, nakręcamy kapturek, a w przypadku kół bliźniaczych montujemy przedłużki. Jej brak może uniemożliwi kontrolę ciśnienia kół wewnętrznych w późniejszej eksploatacji. W trakcie prac serwisowych należy też zwrócić uwagę na coraz częściej stosowane w pojazdach ciężarowych czujniki ciśnienia, które podczas niepoprawnego montażu mogą ulec uszkodzeniu” – dodaje R. Kozłowski.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony