Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

24 dni temu  19.07.2020, ~ Administrator   

Milion kilometrów Fiata Ducato. Niemal bezawaryjnie, bez dolewek oleju

Wprawdzie samochody dostawcze często robią duże przebiegi, ale mimo to milion kilometrów w siedem lat robi wrażenie. Takim wynikiem może pochwalić się Fiat Ducato z firmy Trans Falcon z Dzierżoniowa. 

Ducato firmy Trans Falcon zjeździło niemal całą Europę, odwiedziło także np. Ibizę. Teraz można je spotkać w Niderlandach, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i Austrii. Wozi bardzo różne towary, np. drabiny, materiały budowlane, części samochodowe i wiele innych. "Milionowe” Ducato przejechało cały ten dystans niemal bezawaryjnie.

– Trzeba było wymieniać części eksploatacyjne, jak np. sprzęgło, które było wymieniane dwukrotnie, podobnie jak zestaw rozrządu – po raz pierwszy mniej więcej w połowie dystansu i kolejny raz teraz, po pokonaniu miliona kilometrów. Wymiany wymagał także wysprzęglik i takie części jak tarcze, klocki hamulcowe, elementy zawieszenia czy tłumika – mówi Patryk Kamiński z firmy Trans Falcon.

Co najważniejsze, przez milion kilometrów silnik ani razu nie odmówił posłuszeństwa, wymagał jedynie wymiany oleju, podobnie skrzynia biegów. Olej w silniku jest zmieniany co 45 tys. km i od samego początku auto jeździ na oleju PETRONAS Selenia WR 5W-30 C2. Mimo że Ducato ma spory przebieg, nie ma potrzeby dolewek między wymianami. To chyba najlepiej świadczy o kondycji silnika.

W firmie Trans Falcon są tak zadowoleni z oleju PETRONAS Selenia, że identyczny olej – 5W-30 C2 – stosują także w znacznie młodszych od Ducato samochodach osobowych i to mimo że ich producenci zalecają inne oleje. Po zmianie oleju na Selenię Patryk Kamiński zauważył nieco niższe zużycie paliwa. Atutem oleju PETRONAS Selenia jest także zdolność do utrzymywania silnika w czystości. Wcześniej część aut jeździła na innym oleju i zdarzało się, że w silnikach odkładał się nagar. Po zmianie na Selenię problem zniknął.

---

Czytaj także:

Czy duże dolewki oleju mogą zastąpić wymianę? Ten kierowca tak robi. "Nic się nie dzieje". Czy na pewno? [FILM]

Wracamy do tematu, który wzbudził ogromną uwagę naszych czytelników. Miesiąc temu zaprezentowaliśmy opinię Szymona Janusza, kierowcy zawodowego i byłego mechanika, który nie wymienia oleju w swoim ciężarowym Mercedesie Atego od 334 tysięcy kilometrów. I twierdzi, że z autem nie dzieje się nic złego - silnik jest czysty, ciśnienie w normie. Tę historię znajdziecie TUTAJ.

Część czytelników zwracała uwagę, że brak wymiany oleju nie jest niczym szczególnym, bo kierowca bardzo często dolewa olej ze względu na duże ubytki - ok. 1 litra na 2 tysiące kilometrów, więc wymiana następuje w pewnym sensie naturalnie. Czy to rzeczywiście załatwia sprawę? I czy z tym silnikiem naprawdę nie dzieje się nic złego? Niekoniecznie.

Wracamy do sprawy, pytamy eksperta. 

Tagi: Petronas,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 11
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 5
  OBOJĘTNY
 • 5
  SMUTNY
 • 6
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Blady 5 22 dni temu Co za propagandą. na zdjęciu widać że silnik jest zapalony i świeca kontrolki od ciśnienia oleju i check engine, reklame tu robia na jakies chujowe oleje.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Mw 4 22 dni temuocena: 100%  A moje Ducato z 2016 roku 3.0 po 400 km od odebrania z salonu już był w warsztacie. W tej chwili ma 4 lata ,przebieg 106 tyś i stale coś z nim jest. Caly czas wycieki z silnika. To jest 2 moje Ducato i na pewno ostatnie. Nigdy więcej Fiata !!!!. Za nim ktoś kupi proszę się dobrze zastanowić.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Nick 3 22 dni temu Monte Christo! Przecież jest wyraźnie napidane ze olej w silniku wymieniany co 45 tys km, to po co sie prujesz do kolegi?? Czytaj jeszcze raz artykul
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ obywatel Monte Christo 2 22 dni temu Daltonie! oni piszą że w skrzynie biegów oleje wymianiany co 45 tyś km, a nie w2 silniku! masz problem z interpretacją,a nick wskazuje że jeszcze masz problem z kolorami ;-).
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Dalton 1 23 dni temu Ja wiem że selenia to bardzo dobry olej stestowalem go osobiście i mogę polecić. Rozumiem też że artykuł sponsorowany ale litości nie piszcie takich głupot na całą Polskę... Mam Ducato 2.3 z 2012 r i 955 tysi nalotu. Za 4 miesiące będzie milion i silnik, głowica i turbina w oryginale lecz olej zmieniam co 10 max 12 tysi a widziałem kilka silników takich jak moje które miały oleje zmieniane co 45 tyś to żaden nie dojechał do 400 tys bez remontu... Także takie bajeczki o milionowych silnikach z olejem zmienianym co 45 tyś to dzieciom opowieści na dobranoc co dopiero zdały prawko...
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony