Opony osobowe

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

10 miesięcy temu  12.07.2019, ~ Administrator   

Planujesz urlop? Sprawdź stan opon
Strona 1 z 3

Jak wskazuje Raport Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego dzięki ogumieniu o wysokości bieżnika powyżej 1,6 mm o ponad 80 proc. maleją szanse na uczestnictwo w wypadku. Każdą, a szczególnie dalszą podróż, warto poprzedzić sprawdzeniem opon. Zadbaj o prawidłowy stan techniczny samochodu, zaczynając od pomiaru ciśnienia i wysokości bieżnika.

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacyjny. Na co zwrócić uwagę by wybierając się na wypoczynek uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze? Kluczowym elementem prawidłowego stanu technicznego pojazdu są odpowiednio dopasowane i przygotowane opony. Zgodnie z wynikami Raportu PZPO ryzyko wypadku drogowego obniża stosowanie ogumienia z właściwym ciśnieniem i bieżnikiem. Wysokość bieżnika powyżej 1,6 mm to ponad 80 proc. mniej szans na uczestnictwo w wypadku[1]. Dodatkowo eksperci twierdzą, że bieżnik płytszy niż 3 mm nie posiada pierwotnej skuteczności i np. podczas ulewy nie odprowadzi tak dobrze nadmiaru wody spod kół. W takiej sytuacji może dojść do utraty przyczepności, tzw. zjawiska aquaplaningu, a w konsekwencji wpadnięcia w poślizg.

Sprawdź ciśnienie opon

O dobrej przyczepności samochodu w czasie przyspieszania, hamowania oraz na zakrętach decyduje ciśnienie opon. Zbyt niski jego poziom negatywnie wpływa na stabilność, wydłuża drogę hamowania i zwiększa spalanie. Za wysokie ciśnienie opon zwiększa podatność ogumienia na uszkodzenia, które przekłada się na szybsze zużycie zawieszenia samochodu. Jak dowiedziono w badaniu jazda z prawidłowym ciśnieniem w oponach obniża ryzyko wypadku o ok. 35 proc[2]

– Przyjmuje się, że uniwersalną i bezpieczną wartością ciśnienia jest 2,2 bara, jednak warto kierować się zaleceniami producenta auta. Niestety kierowcy często myślą (aż 50 procent zgodnie z badaniami USTMA[3]), że zalecane ciśnienie jest podane na boku opony. Tam znajdziemy jedynie informację o jego maksymalnej wartości. Wskazane poziomy umieszczone są na tabliczce znamionowej, znajdującej się przy kole zapasowym, w okolicach wlewu paliwa lub na słupku przy drzwiach pojazdu. Nieco wyższe ciśnienie warto utrzymać, gdy podróżujemy z kompletem pasażerów i ciężkim bagażem – podkreśla Artur Posłuszny, przedstawiciel ITR CEE Sp. z o. o., firmy dystrybuującej opony Yokohama w Polsce.

Eksperci sugerują, by pomiaru ciśnienia dokonać na zimnych oponach lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km, nie zapominając o kole zapasowym. Jeżeli ostatniego brak, należy sprawdzić obecność i stan coraz popularniejszego zamiennika – zestawu naprawczego, w skład którego wchodzi kompresor i preparat uszczelniający. Warto też upewnić się, czy mamy podnośnik i klucz do kół, niezbędne przy samodzielnej wymianie koła.

Tagi: Yokohama,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony