Układ hamulcowy

Części i regeneracja

Diagnostyka

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Układ hamulcowy

5 miesięcy temu  03.04.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

Dlaczego należy kontrolować czujniki ABS?

Główną funkcją czujnika ABS, umiejscowionego na przegubie homokinetycznym lub przy piaście koła, jest ciągła aktualizacja danych docierających do sterownika ABS, uzyskiwanych poprzez odczyt kołem zębaty prędkości każdego pojedynczego koła. Czujnik ABS to główny element układu hamulcowego, ponieważ nieustannie przesyła dane do sterownika, w istotnym stopniu zwiększa bezpieczeństwo jazdy i pozwala na jak najszybsze i jak najbezpieczniejsze zatrzymanie pojazdu.

Czujnik prędkości ABS przekazuje do innych układów dane o prędkości radialnej, odczytanej na kole. Sterownik elektroniczny przetwarza te informacje (odchylenia lub różnice prędkości między kołami) i aktywuje układ zapobiegający blokowaniu kół. Jeśli czujnik ABS wykryje brak napędu w kołach, system ABS aktywuje regulację ciśnienia płynu w pojedynczych tłoczkach i włącza pompę, dezaktywującą układ ręczny, natychmiastowo oddziałując na hamulec.

Dlaczego należy kontrolować czujniki ABS?

Warto mieć w zwyczaju przeprowadzanie kontroli części elektronicznych całego układu hamowania co 2 lata. System hamowania ABS niszczeje głównie w okresie zimowym, ze względu na surowe warunki atmosferyczne oraz szkodliwe działanie soli, którą posypuje się nawierzchnię jezdni.

Zasadniczymi powodami do wymiany czujników ABS mogą być również: uszkodzenie na skutek uderzenia lub przypadkowego kontaktu ze żwirem znajdującym się na nawierzchni jezdni; zderzenie z kołem impulsowym na skutek uszkodzenia łożyska. Jeśli czujnik ulegnie uszkodzeniu, przestaje działać cały system ABS.

Czujniki ABS oferowane ze znakiem Japanparts, Ashika i Japko są objęte 24-miesięczną gwarancją i stanowią wysokiej jakości alternatywę dla produktu oryginalnego. Mogą być stosowane w układach ABS, ASR i GPS. Są wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych i wyróżniają się doskonałymi właściwościami elektrotechnicznymi i elektromechanicznymi, będącymi równocześnie gwarancją dużej wytrzymałości. Czujniki i kable do podłączeń są odporne na skrajne temperatury w zakresie od -40 °C do +125 °C.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ kutonapletes 3 12 miesięcy temu jak niby kontrolowac te czujniki? no i faktycznie, jest sie czym chwalic ze dwa lata dzialaja, zwlaszcza jak sie wezmie pod uwage, ze 30 letnie auta jeszcze jezdza na tych z pierwszego montazu i nic im sie nie dzieje
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ BART 2 ponad rok temu Niech mi ktoś wyjaśni jak kontrolować czujniki ABS ??
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ teddy 1 ponad rok temuocena: 0%  Jak ostatnio szukałem czujnika abs dla siebie to kupiłem oe delphi, średnia półka cenowa a jakość ok, mam od nich kilka innych podzespołów i dobrze sie sprawują więc i z tym powinno być wszystko w porządku.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony