ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Układ hamulcowy

Części i regeneracja

Układ hamulcowy

ponad rok temu  06.03.2018, ~ Administrator   

Korozja, fading i piski, czyli co dzieje się w hamulcach? Przyczyny i skutki
Strona 1 z 3

Korozja, fading, czyli zanikanie siły hamowania oraz piski – to trzy niekorzystne, a w gruncie rzeczy niebezpieczne zjawiska, jakie mogą zachodzić w układzie hamulcowym. Z czego wynikają, czym skutkują, jak im zapobiegać? Na te pytania odpowiadają eksperci firmy Kamoka, producenta części samochodowych. Przyjrzymy się też bliżej elementom układu hamulcowego tego europejskiego producenta.

Korozja, fading i piski

Korozja międzykrystaliczna przebiega wzdłuż granic ziaren. Jest rodzajem korozji szczególnie niebezpiecznym, ponieważ jej działanie jest niewidoczne, ale prowadzi do znacznego zmniejszenia wytrzymałości i plastyczności metalu. Korozja międzykrystaliczna występuje wówczas, gdy potencjał elektrochemiczny mikroobszarów przyległych do granic ziaren jest bardziej anodowy od potencjału mikroobszarów we wnętrzu ziaren i w związku z tym tworzą się ogniwa galwaniczne. Najczęściej spowodowane jest to wydzieleniem się na granicy ziaren faz międzymetalicznych, co pociąga za sobą powstawanie ognisk korozji, ubytów i ostateczie pęknięć mających duży wpływ na obniżenie wytrzymałości.

Gdy temperatura klocków przekracza 200 st. C dochodzi do występowania zjawiska tzw. fadingu, czyli zanikania siły hamowania. Pomiędzy tarczami i klockami powstaje warstwa rozgrzanych gazów, utrudniająca odpowiednio silne dociśnięcie tych ostatnich do tarcz. Ponadto w skrajnych wypadkach nadmiernie rozgrzane klocki mogą doprowadzić do wrzenia płynu hamulcowego. Powstające w nim pęcherzyki gazu, uniemożliwiają osiągnięcie właściwego ciśnienia potrzebnego do dociśnięcia klocków do tarcz.

A co z piskami? Oprócz konstrukcji hamulca, stanu tarczy hamulcowej, klocki hamulcowe są postrzegane jako najczęstsze źródło generowanych pisków. Zmiana niektórych własności materiału ciernego ma znaczący wpływ na zachowanie komfortowe hamulca. Również wykonywanie fazowania krawędzi materiału często przynosi zadowalające efekty. Inną metodą jest zapobieganie możliwemu rozchodzeniu się drgań między poszczególnymi elementami składowymi układu hamulcowego i kierowanie tych drgań do elementów mocujących, a także zawieszenia pojazdu. Modyfikacje mogą polegać albo na usztywnieniu elementów bezpośrednio się stykających albo na zwiększeniu ich tłumienia. Zgodnie z tą ideą producenci materiałów ciernych produkują klocki z zamontowanym, na tylnej części klocka, dodatkowym elementem tłumiącym drgania o strukturze wielowarstwowej tzw. shimem.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ nosal 1 11 miesięcy temu U mnie też jakieś piski dochodzą czyli pewnie klocki sie kończą, zamówiłem delphie oe i będe sobie wymieniał, hamulce muszą być sprawne jak sie robi dziennie po kilkadziesiąt km
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony