Pojazdy użytkowe

Pojazdy użytkowe

9 miesięcy temu  27.02.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Polak potrafi. Podpory sprężynowe do fałszowania wagi

Fot. swietokrzyska.policja.gov.pl

Prokuratura Rejonowa w Opatowie zastowała dozór policji oraz poręczenie majątkowe wobec 39 – latka z powiatu radomskiego. Miał on uszukiwać firmę produkującą cement sypki, przy użyciu specjalnego mechanizmu fałszującego wagę pojazdu. Grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jakiś czas temu informowaliśmy o zatrzymanym w okolicach Suwałk kierowcy ciężarówki, który specjalnym pilotem mógł zdalnie uruchamiać tzw. wyłącznik tachografu. Tym sposobem dodatkowo zatrzymywał drogomierz i fałszował przebieg.

Czytaj:
Pilotem zatrzymywał drogomierz i fałszował przebieg. Zobaczcie tę konstrukcję [FILM]

Teraz kolejny dowód na to, że "Polak potrafi" i równie interesujące historia, tym razem z Opatowa w województwie świętokrzyskim. Dyżurny miejscowej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa podczas załadunku cementu na terenie zakładu produkcyjnego. Uwagę pracownika zwróciły niezrozumiałe wahania wagi elektrycznej oraz dłuższy czas ładowania jednej z cementonaczep zaopatrujących się w cement sypki w tym dniu. Pracownik skierował więc zespół pojazdów na wagę kontrolną, która wskazała przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o niemal 5 ton i wynosiła 45 ton, przy czym automatyczny mechanizm ładowania cementu nie dopuszcza do przekroczenia łącznej wagi zespołu pojazdów i załadowanego materiału w wymiarze 40 ton.

Podczas sprawdzenia zespołu pojazdów okazało się, że jego kierujący w trakcie załadunku uruchomił mechanizm w postaci

podpór sprężynowych, który opierając się o podłoże poza obszarem wagi doprowadził do wskazania przez układ pomiarowy wagi załadunku cementu zmniejszonej masy własnej pojazdu i naczepy, a tym samym zaniżenia ilości rzeczywiście pobranego cementu. Takie działanie wprowadziło zakład produkcyjny w błąd co do ilości pobranego surowca i naraziło przedsiębiorcę na straty.

Ciągnik siodłowy wraz z cementonaczepą zostały zabezpieczone. Ich zwrócenie właścicielowi możliwe było dopiero po zdemontowaniu mechanizmu służącego do popełniania przestępstw.

na podstawie: swietokrzyska.policja.gov.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony