ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Warto wiedzieć

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Wydarzenia

5 miesięcy temu  29.11.2018, ~ Administrator   

Nocą, na nieoświetlonym terenie, w co czwartym wypadku ginie człowiek
Strona 1 z 2

Wzrok – jeden z ważniejszych zmysłów. Za jego nadzwyczajne zdolności odpowiedzialne są m.in. światłoczułe komórki siatkówki oka. Mimo tak wspaniałych możliwości, jesienią, gdy szybciej zapada zmrok, nasze oczy nie zawsze są w stanie pracować na pełnych obrotach, a prowadzenie auta wiąże się z dużo większym wysiłkiem dla wzroku.

Z raportu wypadków drogowych za rok 2017, opublikowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku miały miejsce 9123 wypadki, a w całym 2017 r. odnotowano ich 32 760. I choć najwięcej zdarzeń zanotowano w ciągu dnia, to w porze nocnej, na nieoświetlonym terenie, w aż co czwartym zginął człowiek. Niewątpliwie przyczyniają się do tego nadmierna prędkość, złe warunki atmosferyczne, ale też problemy techniczne pojazdu, m.in. oświetlenie, w którym stwierdzono największą liczbę usterek w pojazdach biorących udział w wypadkach czy nieprawidłowo ustawione i dobrane źródła światła oślepiające innych użytkowników dróg. W badaniach zrealizowanych na zlecenie marki OSRAM, aż 70 proc. kierowców wskazało, że oślepianie przez inne pojazdy znacznie utrudnia im jazdę po zmroku. 

Dla 40 proc. kierowców jazda nocą wymaga dużego skupienia i jest męcząca, 28 proc. czuje się niepewnie podróżując po zmroku, a niemal co czwarty stara się unikać takich sytuacji. 

W warunkach widzenia zmierzchowego ludzki wzrok traci swą funkcjonalność i przy słabym oświetleniu lub nagłym oślepieniu może zaburzyć spostrzeżenie obiektów i wyróżnianie ich z tła. To między innym kwestia kontrastu, który ma ogromne znaczenie dla dobrego widzenia. Dlatego należy zmniejszyć lub wyeliminować te czynniki, które upośledzają pogorszenie widzenia z dobrym kontrastem. Ważną rolę odgrywają tutaj właściwie ustawione reflektory z takimi żarówkami, które dają światło jasne, zbliżone do dziennego – tłumaczy dr n. med. Adam Trapkowski, okulista.

Jakie warunki musi zatem spełniać oświetlenie samochodu zapewniające bezpieczną jazdę i komfort podróży?

Mówiąc o jakości ważna jest dobrze oświetlona droga przed pojazdem, czyli to, jak żarówka w reflektorze oświetla określone punkty na drodze. Kierowcy często oceniają źródło światła patrząc na ilość światła tuż przed samochodem. To błąd, bo najważniejsze dla naszych reakcji i bezpieczeństwa punkty na drodze znajdują się nie przed maską, ale 50 i 75 m z prawej strony na poboczu i 50 m przed samochodem – mówi Kuba Bielak, właściciel Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony