.

Budowa warsztatu od A do Z

Narzędzia w warsztacie

Budowa warsztatu od A do Z

8 miesięcy temu  29.04.2019, ~ Administrator   

Czym kierować się przy wyborze narzędzi do warsztatu?
Strona 1 z 3

Źle dobrany wkrętak, kombinerki czy klucz oczkowy potrafią zniweczyć efekty pracy każdego zawodowego mechanika. Użycie kiepskich narzędzi może oznaczać przykre konsekwencje: ryzyko urazów (choćby odciski czy bóle stawów), uszkodzenie materiałów, którymi się zajmujemy albo niepotrzebną stratę czasu (trudno się posługiwać czymś, co jest nieporęczne), a nawet wypadkiem w pracy (nieustanne sięganie po niewygodne narzędzia wywołuje znużenie, a to prosta droga do wypadku).

– Dlatego jedną z podstawowych cech narzędzi idealnych dla mechaników jest ergonomia – podkreśla Michał Ostrowski, menadżer marek Felo, NWS i Proxxon w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

 Pewny chwyt to mniejsze zmęczenie

Uchwyt zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii  to co najmniej połowa sukcesu w tej dziedzinie. Co to oznacza? Na przykład to, że musi umożliwiać wykonanie zadania z użyciem jak najmniejszej siły, a więc powinien być odpowiednio wyprofilowany, nie może się też ślizgać w dłoni, musi mieć odpowiednie wymiary i pozwalać na pracę z nadgarstkiem w pozycji neutralnej (to zapobiega przykrym kontuzjom). – Odpowiednio zaprojektowana rękojeść narzędzia zapewnia wygodę użycia, ale pozwala też przenosić maksymalny moment obrotowy, a więc dokręcać śruby mocniej, nie męcząc przy tym mięśni i stawów ręki – tłumaczy ekspert z Lange Łukaszuk. – To szczególnie istotne w czasie operowanie w ciasnych przestrzeniach, z jakimi ma do czynienia mechanik samochodowy: szczupłość miejsca i ostre przedmioty wokół sprawiają, że trzeba się narzędziami posługiwać bardzo ostrożnie. Ważne więc, by nawet trudne zadania wykonywać przy wykorzystaniu niewielkiej siły. 

Mocne i staranne elementy robocze

Nie wolno też zapomnieć o tym, by również robocza część była wykonana z odpowiednich materiałów. Jeśli są najwyższej jakości, mamy gwarancję, że operowanie nią będzie mniej męczące – to bowiem minimalizuje uciążliwości związane z koniecznością wykonania tysięcy podobnych, powtarzalnych czynności: dokręcania, cięcia, wyginania. – Ogromnie ważna jest jakość stali, z której został zrobiony taki element – podkreśla Michał Ostrowski. – Dlatego topowi producenci wykorzystują do tego celu znakomitą stal chromowo-molibdenowo-wanadową. Ważne jest też pokrycie elementów metalowych powłoką, która zabezpieczy je przed rdzą i agresywnymi chemikaliami. Dzięki temu klucz czy kombinerki są znacznie trwalsze i dłużej nam posłużą.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony