WYWIADY

Lakiernictwo i blacharstwo

Warto wiedzieć

Wywiady

WYWIADY

ponad rok temu  13.06.2016, ~ Administrator   

W Polsce produkujemy szyby samochodowe dla całej Europy
Strona 1 z 3

Polska stała się centrum produkcji szyb samochodowych dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego – mówi w rozmowie z portalem warsztat.pl Janusz Kobus, wiceprezes zarządu Pilkington Automotive Poland. Zapraszamy do lektury wywiadu, w którym rozmawiamy o rynku szyb samochodowym, cenach, konkurencji i jakości.

Firma Pilkington jest znana z produkcji szkła płaskiego, natomiast Pilkington Automotive Poland to spółka dostarczająca produkty na rynek motoryzacyjny. Jak wygląda ten rynek i jaką rolę odgrywa w nim Polska?

Pilkington jest częścią globalnej korporacji NSG, która jest liderem na rynku światowym i produkuje szkło do zastosowania w budownictwie, motoryzacji jak i szkło techniczne. W Polsce Pilkington posiada zakłady produkcyjne, których linie produkcyjne zabezpieczają pełny proces technologiczny zaczynając od piasku jako głównego surowca do produkcji szkła aż do gotowego produktu, którym dla motoryzacji jest szyba samochodowa. Produkujemy w Polsce w różnych technologiach wszystkie rodzaje szyb samochodowych, tzn. przednie, tylne i boczne, a nawet szklane dachy panoramiczne. Zlokalizowane w Sandomierzu i w Chmielowie k. Tarnobrzega zakłady wyprodukowały kilkanaście milionów sztuk szyb samochodowych w 2015 roku co pozwoliło spółce Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. przekroczyć 1 mld zł sprzedaży w ostatnim roku finansowym. Zakłady te są jednymi z największych w Europie i na świecie a co ważniejsze jednymi z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych. Wybudowany ostatnio za blisko 500 mln zł zakład w Chmielowie jest najnowocześniejszym zakładem produkcji szyb samochodowych Pilkingtona na świecie. Wg mojej wiedzy jest to prawdopodobnie również najnowocześniejszy zakład produkcji szyb samochodowych na świecie uwzględniając zakłady produkcyjne konkurencji. 

Żeby Państwu zobrazować skalę przytoczę kilka danych. W całej Europie wyprodukowano 21,4 mln pojazdów w 2015 roku, w tym 18,4 mln pojazdów (16 mln samochodów osobowych) w Unii Europejskie. Sprzedaż pojazdów w całej Europie w 2015 roku wyniosła 19,3 mln (16,6 mln osobowych), w tym 15,8 mln (13,7 mln osobowych) w Unii Europejskiej. Każdy z tych wyprodukowanych pojazdów posiada tylko jedną szybę przednią a dwa zakłady Pilkingtona w Polsce mają moce produkcyjne ok. 4 mln szyb przednich. 

Generalnie Polska stała się „centrum produkcji szyb samochodowych” dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. 3 największych producentów szyb samochodowych na świecie ma zakłady produkcyjne w Polsce, których ogólne zdolności produkcyjne są kilkakrotnie większe niż ilość produkowanych w Polsce pojazdów (655 tyś w 2015 roku) oraz popyt krajowego rynku wtórnego. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

 • 26
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Jursoftkrak 2 ponad rok temu Oby w Polsce było więcej takich Zakładów!!!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ ketul 1 ponad rok temuocena: 100%  Tak to prawda
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony