Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  07.06.2019, ~ Administrator   

Koła pasowe. Czemu się psują? Na co zwracać uwagę?
Strona 1 z 4

Patrząc na elementy silnika, które odgrywają decydującą rolę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koła pasowe. Podczas pracy silnika, zapłon jednego cylindra prowadzi do rozpędzenia wału korbowego, w bardzo krótkim czasie. W tym samym momencie jest on spowalniany, gdy w następnym cylindrze dochodzi do kompresji mieszaniny powietrza i paliwa potrzebnej do następnego zapłonu.

Ciągłe przyspieszanie i spowalnianie wału korbowego generuje naprężenia skrętne i wibracje, zamieniając wał w oscylator harmoniczny. Podczas, gdy nałożone siły obciążają wał korbowy i połączone z nim elementy, wymagane jest ich stłumienie. Przy zbyt dużym obciążeniu może dojść do uszkodzenia a nawet złamania wału lub towarzyszących mu elementów.

Jednym rozwiązaniem dla minimalizacji drgań w niektórych silnikach może być dodanie masy do zespołu wału korbowego, z drugiej strony to podejście zwiększa masę obrotową wału korbowego i całkowitą masę pojazdu, co nie jest pożądane. Drugi sposób, najbardziej popularny, to koło pasowe wału korbowego przeciwwagą.

Zasadniczo tłumik drgań skrętnych składa się z dwóch elementów: masy bezwładnościowej i elementu rozpraszającego energię. Masa bezwładnościowa składa się z dwóch elementów - zewnętrznego pierścienia, który może mieć rowki dla pasków napędowych oraz wewnętrznej piasty, która łączy się z wałem korbowym w celu przeniesienia napędu na pasek. Pomiędzy tymi dwoma elementami masy bezwładnościowej znajduje się masa elastyczna (guma lub elastomer), która pochłania wibracje i nierównomierności biegu stworzone wewnątrz silnika i zachowuje się jak worek treningowy dla wału korbowego.

Istnieją dwa różne rodzaje elastycznych kół pasowych, które prawidłowo od strony technicznej powinno nazywać się elastycznym tłumika drgań skrętnych (TVD).

Jednym z nich jest konwencjonalne, standardowe koło pasowe, pomiędzy dwoma metalowymi elementami jest elementem rozpraszającym energię, który jest mieszanką gumową lub elastomerową. Ten pierścień z gumy zapewnia względny ruch dwóch metalowych części – mas bezwładnościowych, dzięki czemu mogą wychodzić z fazy nawet o 1º do 2º, aby pochłaniać wibracje w wale korbowym.

Innym jest „złożony”, odsprzęglony tłumik drgań skrętnych (TVDC). Składa się z dwóch elementów, wyważarki harmonicznej i izolatora drgań. Wyważarka harmoniczna jest jak standardowy TVD bez rowków na pas i pochłania wibracje w wale korbowym. Drugi element to izolator drgań, który pochłania, izoluje, wibracje powstające w pomocniczym napędzie pasowym.Gdy element rozpraszający energię wygina się, zmienia ruch w ciepło.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony