Części i regeneracja

Części i regeneracja

Pojazdy użytkowe

Układ hamulcowy i zawieszenie

miesiąc temu  28.08.2020, ~ Administrator   

Porady serwisowe dot. zawieszenia Volkswagena T5
Strona 1 z 2

W tym modelu samochodu bardzo często dochodzi do uszkodzeń spowodowanych zużyciem mocowania amortyzatora ze względu na za małe łożyskowanie w pierwszej generacji tej konstrukcji. Po jakimś czasie Volkswagen zastąpił ten element wersją z większym łożyskiem, chociaż obie wersje nadal można znaleźć na drogach.

ZF Aftermarket oferuje oba warianty, ale zaleca klientom uaktualnienie do nowej wersji w modelach, w których nadal znajdują się łożyska pierwszej generacji. Podczas usuwania uszkodzonych części mechanik musi zawsze pamiętać, który z dwóch wariantów jest zamontowany w pojeździe. Uszkodzony talerz oporowy dla sprężyny we wcześniejszym wariancie łożyska oznacza konieczność wymiany całego zespołu, ponieważ nowe talerze sprężyny nie są już dostępne na rynku. W związku z tym warsztat musi zainstalować nowe mocowanie amortyzatora, sprężyny i łożysko kulkowe. ZF Aftermarket zawsze zaleca również wymianę tych części parami na całej osi, aby zapewnić spójne prowadzenie pojazdu po obu stronach.

Volkswagen T5 jest jednym z najpopularniejszych pojazdów w segmencie poniżej 3,5 tony. ZF Aftermarket pod marką Lemförder dostarcza szeroką gamę części zawieszenia, w tym wahacze, łączniki stabilizujące i elementy gumowo-metalowe mocowań.

Podczas wymiany wahacza w modelu T5 należy wziąć pod uwagę pewne punkty. Po usunięciu starej części mechanik powinien wyczyścić powierzchnię nośną sworznia kulowego na zwrotnicy za pomocą papieru ściernego, a następnie odpowiedniego środka czyszczącego. W przeciwnym razie cząstki rdzy i brudu mogą przeniknąć przez przegub kulowy do nowego wahacza, powodując jego szybsze zużycie.

Pracownik warsztatu nie może dokręcać śrub mocujących i nakrętek, gdy samochód znajduje się na podnośniku, a zawieszenie jest w stanie pełnego rozprężenia. W takiej sytuacji łożyska gumowe mogą ulec deformacji podczas opuszczania pojazdu na koła. To niepożądane napięcie wstępne łożysk może prowadzić do przedwczesnego zużycia.

Następnym krokiem jest opuszczenie pojazdu do momentu całkowitego naprężenia elementów zawieszenia. Mogą jednak obowiązywać przepisy regulujące położenie dokręcania śrub i nakrętek w zależności od modelu pojazdu – zwróć uwagę na instrukcję montażową. Wszystkie dane dotyczące podwozia określone przez producenta pojazdu odnoszą się do jego pozycji konstrukcyjnej względem nadwozia.

Przydatny może być podnośnik samochodowy z czterema punktami podparcia. Umożliwia dokręcenie śrub i nakrętek momentem podanym przez producenta. Na koniec warsztat musi sprawdzić i ustawić zbieżność kół zgodnie ze specyfikacją podaną przez producenta.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony