Części i regeneracja

Części i regeneracja

4 miesiące temu  07.10.2019, ~ Administrator   

Sprawne oświetlenie? Klienci chcą porad mechaników
Strona 1 z 2

Użytkownicy samochodów oczekują od mechaników porad dotyczących doboru źródeł światła – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę OSRAM. Podstawowe kryteria, którymi się kierują to cena i jakość. Wychodząc naprzeciw potrzebom i udzielając profesjonalnych wskazówek, można znacznie szybciej zyskać zaufanie klientów, za co odwdzięczą się lojalnością.

Z badań przeprowadzonych przez OSRAM wynika również, że 1/3 kierowców kupuje źródła światła w serwisie samochodowym. Klienci oczekują od mechaników proaktywnej postawy – rady lub rekomendacji. Pracownicy warsztatów zazwyczaj ich udzielają, ale rzadko robią to niepytani.

Stan oświetlenia jest często bagatelizowany przez kierowców, a to istotny element mający wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zwłaszcza jeśli użytkownik samochodu jeździ dużo w trasach i po zmierzchu. Lepsza widoczność pozwala wcześniej zareagować w sytuacji zagrożenia, co daje znacznie większe szanse na uniknięcie wypadku. Warto przypomnieć kilka podstawowych zasad użytkowania oświetlenia.

Ustawienie świateł powinno się sprawdzać podczas każdego przeglądu, wymiany żarówki, po naprawie mechanicznej i blacharskiej. Ponadto warto przypomnieć kierowcom o regularnej samodzielnej kontroli stanu oświetlenia samochodu, zwłaszcza z prawej strony pojazdów.

„Prawe” żarówki przepalają się zauważalnie szybciej, ponieważ są narażone na większe wibracje – koła regularnie najeżdżają na nierówności, które najczęściej znajdują się przy krawędzi drogi.

Wymiana lampy ksenonowej dopiero gdy przestaje świecić to ostateczność. Efektywność takich źródeł światła zmienia się w czasie – to cecha charakterystyczna tych źródeł światła. Spada skuteczność świetlna i zmienia się barwa, co powoduje pogorszenie widoczności. Lampy ksenonowe powinno wymieniać się parami. Utrata właściwości świetlnych przebiega równomiernie. Awaria jednego źródła oznacza, że drugie również nie jest w pełni sprawne i osiąga znacznie niższą skuteczność świetlną. Poza tym z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wkrótce przestanie świecić także ono i konieczne będzie powtórzenie naprawy.

Za używanie najtańszych na rynku żarówek bez homologacji grozi utrata dowodu rejestracyjnego i mandat. Poza tym jest to niebezpiecznie – może powodować pogorszenie widoczności i oślepianie innych użytkowników dróg. To samo dotyczy dostępnych na rynku zestawów do przerobienia reflektorów halogenowych na ksenonowe (tzw. HID conversion kits). Samodzielne modyfikacje instalacji oświetleniowej są nielegalne.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony