ReklamaB1 - AMR 24.01-20.03.2019 Mirek

Części i regeneracja

Części i regeneracja

9 miesięcy temu  25.05.2018, ~ Administrator   

Wyzwania związane z czyszczeniem filtrów DPF

Seria urządzeń DPF 300 Master nie tylko redukuje wpływ cząstek stałych na organizm ludzki, ale pomaga również warsztatom pracować możliwie najszybciej

Strona 1 z 2

Bardzo łatwo jest przeoczyć fakt, że sadza i popiół uwięzione w filtrze cząstek stałych to toksyczny koktajl „materii”, który celowo został tam umieszczony, aby nie dostał się do atmosfery wraz ze spalinami z silników Diesla. Skoro ważnym wymogiem prawnym dla producentów pojazdów jest ochrona społeczeństwa przed wdychaniem cząstek stałych (PM), to równie ważne jest dbanie o to w przypadku pracowników warsztatu podczas opróżniania filtra DPF.

Śmiertelna mieszanina
Kalifornijska rada ds. zasobów powietrza (CARB) w USA jako pierwsza globalnie podeszła do tematu. Kalifornia była pierwszym stanem – jeszcze przed regulacjami federalnego rządu USA – który wprowadził program dotyczący filtrów DPF po badaniach przeprowadzonych w 1998 roku, które określiły cząstki stałe jako toksyczne. W 2012 roku na podstawie badań nad wpływem cząstek stałych na zdrowie populacji w Kalifornii ustalono, że około 70% zagrożeń związanych z nowotworami można przypisać spalinom z silników Diesla. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) określiła cząstki stałe pochodzące z emisji spalin z silników Diesla jako kancerogenne.
Istnieją filmy w sieci, które pokazują czyszczenie filtra DPF za pomocą strug powietrza i wody pod wysokim ciśnieniem. Niestety, pokazy te odbywają się bez żadnego zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem, a operator wystawiony jest na wysokie poziomy emisji. Po usunięciu cząstek stałych do bezpiecznego pojemnika bardzo łatwo doprowadzić do tego, że będą się one unosić, gdyż są mikroskopijnych rozmiarów. Ponieważ są wprowadzane do środowiska, to powinny podlegać przepisom dotyczącym zanieczyszczeń, biorąc pod uwagę poważne implikacje dla zdrowia człowieka.

Dbaj o zachowanie ostrożności w warsztacie
Podczas gdy technologia redukcji gazów spalinowych skutkuje poprawą jakości ich emisji, to niewiele mówi się o zagrożeniach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem dotyczącym pracy przy filtrach DPF. Istotą efektywnego działania filtra DPF jest usuwanie sadzy i popiołu, które gromadzą się i z czasem mogą doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia filtra DPF.
Skoro serwis i naprawa filtra DPF musi być wykonywana, to środki zapobiegawcze w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa związane z nimi można połączyć z danym zadaniem w warsztacie. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) stwierdziła, że każde działanie związane z usuwaniem cząstek stałych z filtra DPF jest określane jako generujące niebezpieczne odpady i w takim przypadku należy podjąć środki zaradcze.
W Wielkiej Brytanii czy UE nie istnieje prawodawstwo dotyczące ochrony zdrowia i zasad bezpieczeństwa przy pracy z filtrami DPF, uznaje się jednak, że każdy biznes, który wystawia pracowników na kontakt z filtrami cząstek stałych, musi podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze i traktować je tak jak substancje niebezpieczne, które należy utylizować i minimalizować ich wpływ na pracowników. Ponieważ są to cząstki lotne, mogą długo pozostawać w powietrzu i stanowić zagrożenie dla środowiska pracy, chyba że użyje się odpowiedniego wyposażenia ochrony osobistej (PPE). W ogólnym wyobrażeniu oznacza to rękawice i maski ochronne na twarz dla pracowników warsztatu, gdzie cząstki stałe mogą przedostać się do atmosfery, odpowiednie zabezpieczenie dla składowanych cząstek stałych usuniętych z filtra DPF i ich właściwą utylizację jako środków niebezpiecznych.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony