Części i regeneracja

Części i regeneracja

10 dni temu  12.12.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Zanieczyszczenia w układzie chłodzenia. Oto SKUTKI [FOTO]

Uszczelki gumowe zniszczone przez olej. Fot. Mahle

W przypadku obecności oleju, osadów lub ciał obcych w płynie chłodzącym należy nie tylko usunąć przyczynę, ale również dokładnie oczyścić układ chłodzenia.

Zanieczyszczenia i nieszczelności to najczęstsze rodzaje uszkodzeń w układzie chłodzenia. W przypadku wycieków na zewnątrz źródło usterki można zlokalizować stosunkowo szybko i łatwo. Jeśli wycieki występują do wewnątrz, np. w przypadku nieszczelnej chłodnicy oleju chłodzonej chłodziwem, wyszukiwanie usterek jest znacznie bardziej złożone i czasochłonne. Po usunięciu przyczyny usterki – szczególnie jeśli doszło do zmieszania oleju i chłodziwa – ważne jest staranne oczyszczenie układu chłodzenia.

Olej w układzie chłodzenia

Wymieszanie się obu płynów eksploatacyjnych w układzie chłodzenia może być przyczyną uszkodzenia, a nawet rozpadu uszczelek gumowych i innych elementów konstrukcyjnych wykonanych z elastomerów. W niektórych chłodnicach chłodziwa może to spowodować np. pęcznienie uszczelki plastikowej obudowy zbiornika na chłodziwo i rozszczelnienie chłodnicy.

Osady w układzie chłodzenia

Przyczyną uszkodzenia elementów konstrukcyjnych układu chłodzenia mogą być również osady i zanieczyszczenia, takie jak korozja, kamień, środki uszczelniające czy inne ciała obce. Substancje obce mogą blokować cienkie rurki w chłodnicy, powodować uszkodzenia chemicznie materiałów lub zwiększone zużycie, np. uszczelnienia ślizgowego pompy chłodziwa.

Prawidłowe płukanie

W przypadku wykrycia w chłodziwie oleju, substancji obcych lub osadów należy w pierwszej kolejności ustalić i usunąć przyczynę takiego stanu rzeczy. Następnie należy kilkukrotnie przepłukać cały układ chłodzenia specjalnym środkiem do czyszczenia układu chłodzenia przy rozgrzanym silniku. Należy bezwzględnie przestrzegać wytycznych producentów pojazdów i środków do płukania. Po usunięciu wszelkich pozostałości i ciał obcych system należy płukać ciepłą wodą do momentu, aż będzie z niego wypływać tylko czysta woda.

Osady takie jak rdza, kamień, środki uszczelniające oraz inne ciała obce powodują zatory i zmniejszają wydajność chłodzenia

Ważne! Po oczyszczeniu układu chłodzenia system należy ponownie napełnić świeżym chłodziwem o prawidłowych proporcjach wody i środka przeciwko zamarzaniu. Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie próżniowego urządzenia do odpowietrzania, które dodatkowo niezawodnie zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza.

Mahle Technical Messenger

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony