Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

Warto wiedzieć

Budowa warsztatu od A do Z

11 miesięcy temu  11.07.2019, ~ Administrator   

Rośnie popularność instalacji fotowoltaicznych. Oferta dla warsztatów
Strona 1 z 2

Energia wyprodukowana z elektrowni węglowych cały czas drożeje. Jest to spowodowane ciągle rosnącą ceną węgla i kosztami emisji CO2. Przykładem może być tutaj zamknięcie produkcji w niedawno wyremontowanej hucie w Krakowie. Wpływ na cenę ma również charakterystyka pracy takich elektrowni – im mniej jest ona obciążona, tym jej sprawność jest niższa i emituje ona więcej CO2. Im droższy jest prąd ze źródeł nieodnawialnych, tym więcej instalacji fotowoltaicznych stawiają Polacy, aby ratować się przed podwyżkami, co zamyka koło nakręcających się cen.

Zapowiedziane przez rząd sztuczne wstrzymanie wzrostu cen na rok w dłuższej perspektywie nic nie zmieni, a może się okazać, że konsekwencje przyjdą ze zdwojoną siłą. Ponadto wyrównanie rekompensat finansowych elektrowniom za utrzymywanie niższych cen energii skutkuje tym, że wydawane są środki publiczne z podatków, a więc ze środków odbiorców końcowych.

Właścicieli warsztatów do zainteresowanie się tym tematem zachęca Inter Cars.

2018 rok – boom na przyłącza PV

Przyjęte kilka lat temu rozwiązania w zakresie prawa energetycznego zmniejszyły biurokrację praktycznie do minimum. Po wprowadzeniu w 2016 r. nowych regulacji znoszących obowiązek koncesyjny nastąpił szybszy rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych, a inwestycja w „mikro elektrownie słoneczne” stała się bardziej dostępna dla kieszeni przeciętnego Polaka. Drugim równie ważnym czynnikiem jest zniesienie przez UE w październiku 2018 roku ceł antydumpingowych na chińskie moduły fotowoltaiczne, które odpowiadają za około połowę kosztów, przez co ceny na kompletne instalacje znacznie potaniały. Wszystko to w sumie spowodowało w Polsce w 2018 r. dwukrotny wzrost przyłączy instalacji fotowoltaicznych.

Transformacja energetyczna do dołu

Coraz więcej wskazuje na to, że transformacja energetyczna w Polsce zaczyna się właśnie od dołu. Nie tylko dzięki rządowi, ale kuriozalnie wręcz również na przekór kolejnym planom strategicznym rządu na temat rozwoju energetyki (PEP2040), który to plan w polskim ruchu konsumencki zaczyna zauważać w postaci podwyżek cen energii elektrycznej.

Dotacje stały się niepotrzebne 

Koszt postawienia instalacji fotowoltaicznej za 1kWp zaczyna się już od 3,3 tys. zł netto, a czas zwrotu inwestycji skrócił się do rekordowych 5 lat (w najkorzystniejszym modelu). Przy takiej perspektywie firmy nie chcą liczyć już na wątpliwe wyniki aplikacji po dotacje ze środków krajowych czy unijnych, co zresztą wiąże się z gigantyczną biurokracją i długim czasem oczekiwania. Firmy chcą inwestować od razu, bo czas poświęcony na oczekiwanie na dotacje wymiernie przekłada się na ilość energii, która już mogłaby być produkowana i przynosić zyski.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony