Wydarzenia

Wydarzenia

Prawo

10 miesięcy temu  27.11.2017, ~ Administrator   

Dieselgate: sąd odrzucił pozew zbiorowy Polaków

Fot. StopVW

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zajmie się pozwem zbiorowym właścicieli samochodów marki Volkswagen przeciwko koncernowi. Chodzi oczywiście o tzw. aferę dieselgate, czyli oprogramowanie silnika zmniejszające dane o emisji zanieczyszczeń. Sędzia Joanna Bitner przyznała, że sprawa jest skomplikowana. Zaznaczyła jednak, że do ewentualnego przestępstwa oszustwa oprogramowania mogło dochodzić w Niemczech i to tamtejsze sądy powinny zająć się tego typu pozwami. Sam pozew określiła jako "wręcz niechlujny".

Pozew zbiorowy kilkudziesięciu właścicieli aut o odszkodowania od niemieckiego koncernu złożyło stowarzyszenie StopVW. Łączna wartość roszczeń osób przekroczyła 100 milionów złotych. Przedstawiciele Stowarzyszenia StopVW już zapowiedzieli złożenie odwołania.

Jak informowaliśmy, zasadniczą kwestią w tym pozwie była odpowiedź na pytanie o jurysdykcję – czy pozew spełnia wymogi formalne i czy polski sąd jest właściwym do rozpatrywania tego pozwu. Konrad Kacprzak ze Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen w Polsce przyznał, że członkowie stowarzyszenia spodziewali się, że jurysdykcja ta będzie poddawana w wątpliwość. To był główny argument pozwanej strony, która domagała się oddalenia wniosku.

Przedstawiciel strony oskarżonej twierdził przed sądem, że aby polski sąd mógł rozpatrywać kwestie odszkodowań w tym pozwie – wyprodukowanie lub dopuszczenie do ruchu drogowego samochodów objętych aferą dieselgate musiałoby mieć miejsce w Polsce. Tymczasem, jak podkreśla obrona pozwanego, samochody te w Polsce były jedynie rejestrowane.

Czytaj także:
Dziś decyzja dot. odszkodowań dla Polaków [DIESELGATE]

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony